Беден е непозната дестинация в Родопите, която все още е запазена от туристическите тълпи. Вероятно в това се крие и част от чара на мястото, до което се достига по стръмен криволичещ път.
Екипът на Агри.БГ се срещна с кмета на селото Христина Христова. Тя ни разкри потенциала на селището, което е било известно още на древните римляни.
В момента селото има около 340 жители. В центъра му се намира читалище „Надежда 1950“, към което е битова група „Родопчанка“. Пеещите жени на Беден са донесли много слава и награди на селото - медали от Роженския събор, от надпяването в Неделино и други.
Често в селото попадат хора, тръгнали да търсят лечебната сила на водата в Беденските минерални бани. И макар изворът да не се намира в самото селище, някои искат да останат там завинаги. Част от тях успяват да станат щастливи собственици на къща в Беден.
„В последните 4 години може да се похвалим, че има продадени над 35 къщи. Хубавото е, че хората идват и ги подържат с желание. Имаме също и чужденци - англичани, немци, руснаци, които постоянно пребивават в селото или идват на почивка“, разказва Христина Христова.
И местни и гости харесват красивата природа около Беден, освен това имат възможност да видят забележителности, останали в региона от древни времена.
В околностите на Беден има изградена екопътека до местността Сухи Връх, където навремето е имало крепост. Голямата мечта на Христина е да се направи панорамна площадка на Сухи Връх, където гледката е на 360 градуса.
Разстоянието от селото до върха е около 1800 метра. Със спокойно ходене до крепостта Сухи Връх се стига за час и половина.
Христина Христова дава „рецепта“ за добро преживяване в Беден и региона - „От селото гледката ни е прекрасна и гостите винаги може да й се наслаждават. Поне една седмица ще бъдат ангажирани в нашата община, защото един ден ще обиколят селото ни, един ден ще отидат до Беденските минерални бани, които са в нашето землище, един ден ще отидат до Триград, един ден до Дяволското гърло, един ден до Ягодинската пещера. В Девин също имаме много добри забележителности, ще отидат по екопътеката Струилица. Навсякъде има какво да се види и да ангажираме хората най-малко за седмица в „нескучаеща“ почивка.
И колкото да говорим за красоти, няма как да не стигнем до работата. Оказва се, че безработицата не е голям проблем за хората в селото. „Хората работят във военния завод, по Пампорово и в Девин“, споделя още кметът. Интересът към земеделието, което е било основния поминък преди години, за съжаление става все по-малък.
Голямото завръщане на хора от Беден и техните наследници става през летните месеци, когато селото се изпълва с детски смях. През зимата пък движението е в посока Пампорово, където се изявяват скиорите.
„След 4 години борба успяхме да намерим финансиране и водопроводът ще бъде напълно подновен в цялото село. Надяваме се, че до една година вече ще имаме и чиста хубава питейна вода“, споделя още Христина Христова, която макар да е морско чедо, живее с радостите и болките на местните хора и се грижи за добруването на Беден.
0 КОМЕНТАРА