“Абсолютно задължително е при големи площи земеделските производители да заложат на два или три сорта пшеница и те да са с различни стопански и биологични признаци, защото ако единият не успее в някаква посока, да се осигури възможност и бъде компенсиран с друг сорт. Разбира се, основните площи трябва да са заети от този сорт, който е показал най-добри резултати по отношение на продуктивност, фенологично развитие, устойчивост на стрес и възможности за оптимално натоварване на техниката”, коментира за Агри.БГ доц. Галина Михова, селекционер на пшеница и ечемик в Добруджански земеделски институт (ДЗИ).
“Изграждането на оптимална сортова структура е творчество. При по-големи площи е необходимо да се осигури на сортовете възможности да реализират генетичния си потенциал, нивото на качествените си показатели. Фенологичното развитие не е за подценяване и с друга цел, а именно равномерно натоварване на техника при сеитба, жътва”, каза още доц. Галина Михова.
Портфолиото на Добруджански земеделски институт е много разнообразно. През последните години активно се работи върху създаване на сортове пшеница подходящи за специфични условия и технологии на производство.
Експертите от ДЗИ винаги са работили върху създаване на сортове с по-висок адаптивен потенциал и разработване на подходящи технологии за неговото реализиране особено в рискова климатична среда.
“За регионалната селекция си остава приоритет създаването на сортове пшеница, които са с по-бърз темп на възстановяване на вегетацията през пролетните месеци, което е свързано с избягване на неблагоприятните високи температури през периода на наливане на зърното, както и суховеите в края на вегетацията. Нивото на студо- и зимоустойчивост не са за подценяване.
Правило е, че сортовете, които се отличават с по-добра студоустойчивост се характеризират с по-добро и стабилно закаляване, което намалява риска при късни пролетни мразове. Факт е, че през последните години все по-често наблюдаваме повреди от значителни температурни амплитуди. От друга страна екипът не отстъпва по отношение работата за поддържане и подобряване на качествените показатели. Трябва да знаем какво слагаме на масата си”, коментира още селекционерът.
1 КОМЕНТАРА
16.10.2024