Само една практика остава валидна през 2025 г. по Екосхема за екологично поддържане на трайните насаждения след влизането в сила на второто изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието, научи Агри.БГ. 

В екосхемата се заличава земеделската практика за поддържане на ивици, заети с естествена растителност по краищата на парцелите с трайни насаждения като този елемент се прехвърля като една от възможностите за буферни ивици в Екосхема за поддържане и подобряване на биологичното разнообразие и екологичната инфраструктура. 

Целта на изменението е опростяване на изискванията по интервенцията без да се намалява общия екологичен ефект от нея. 
Нивата на финансиране по екосхемата за трайните насаждения обаче се запазват без промяна, като остатъчният финансов ресурс ще се използва в рамките на другите практики по интервенцията, обосновават се експертите. 

Предвижда се индикативната ставка за дейността за поддържане на междуредия и през 2025 г. да бъде 168 евро/ха, но да бъдат увеличени подпомаганите площи с поне 2000 ха. 


Земеделските стопани трябва да поддържат междуредията с азотфиксиращи култури с подходяща и неконкурираща биология самостоятелно или в смес с житни или тревни видове. Междуредията се поддържат без прилагане на продукти за растителна защита и изкуствени торове. В междуредията се извършва косене и при необходимост мулчиране извън периода на гнездене на птиците и/или мулчиране в междуредията на трайните насаждения и/или поддържане на междуредията с естествена растителност, която се коси извън периода на гнездене на птиците и при необходимост се извършва мулчиране, не се използват продукти за растителна защита и изкуствени торове върху растителността в междуредията.

За да заявят участие по тази екосхема земеделските стопани трябва да отговарят на изискванията за „активни земеделски стопани“ и на изискванията за допустимост за директни плащания.

Екосхемата за екологично поддържане на трайните насаждения надгражда условността (ДЗЕС 5 - Управление на обработката на земята или подходящи техники за култивиране за намаляване на риска от деградация на почвите) като изисква поддържането на междуредията на трайните насаждения да бъде с практиката за поддържане на азотфиксиращи култури или техни смески, което се очаква да има положителен принос върху плодородието на почвата и да намали рисковете от ерозия.

Практиките в екосхемата надграждат и ДЗЕС 6 - Минимална почвена покривка през периоди и на площи, които са най-чувствителни, като заради наличието на растителна покривка в междуредията от азотфиксиращи култури ще се намали потребността от торене.