Зимната резитба на овощните култури е една от най-важните операции при отглеждането на плодни дръвчета. Динамичният климат обаче изисква от стопаните да са все по-подготвени преди да хванат ножицата.
Какви са тайните на зимната резитба, пред Агри.БГ разказва доц. Д-р Симеон Крумов от Института по земеделие в Кюстендил.
На първо място, за добра овощна градина специалистът поставя изборът на място за създаване на насаждението. Оттам се определят и грижите за дръвчетата в градината. Ако правилно са подбрани и мястото, и културите, и сортовете, ред е на резитбата, която да нормира добивите.
Към момента не е необходима промяна в начина на резитба, но всеки стопанин трябва много внимателно да преценява каква корекция трябва да направи на дръвчетата в градината си.
При младите фиданки трябва да се направи формираща резитба, като се определи височината на ствола, а на следващата година се работи по формирането на короната - избират се скелетните клони и водачът.
Когато дръвчетата са встъпили в плододаване резитбата изисква познаване на сортовите особености на вида и корекциите, които трябва да бъдат направени, за да бъде прибрана по-качествено реколтата. Санитарното почистване на счупените и повредените клонки обаче е задължителна операция.
“Ако при беритбата на черешата, например, дървото е изнесло растежа си много нависоко и се е получил своеобразен чадър, който засенчва вътрешността на короната или има обезлистване на скелетни клони, тогава се изисква да се направи резитбата така, че да може светлината да влиза вътре, да се провокира растеж на места, които са оголени”, допълни още специалистът.
По думите му при резитбата стопаните трябва задължително да познават анатомията на дървото и чрез намесата си с ножицата те трябва да осигурят оптимално натоварване с плодове.
“Не може овошката да бъде претоварена, не може да бъде и без плодни пъпки”, категоричен е доц. Симеон Крумов.
Работа в овощната градина има и с пръскачката.
“Ако зимното пръскане е направено през ноември-декември, е хубаво сега да се направи второ с мед съдържащ препарат. При черешите е важен момент да се избере когато е зелено връхчето на пъпките, при това те да не са разтворени, тогава ефектът от третирането е най-добър”, коментира още специалистът от Института по земеделие в Кюстендил.
0 КОМЕНТАРА