Резитбата на овощните дървета е една от най-важните операции в градините с трайни насаждения.
През последните години обаче се забелязва все по-засилваща се тенденция към промяна на фенологичните фази - голяма част от дърветата цъфтят и плододават в по-къси срокове и процесите, които преди години са траели месеци, през последната година трябваше да се случат в доста къс период от време.
Налага ли се промяна в технологията на отглеждане и грижа за овощните растения и появиха ли се нови болести и неприятели? Това попита Агри.БГ доц. Симеон Крумов от Института по земеделие в Кюстендил.
“През тази година наблюденията показват, че не са се появили нехарактерни болести и вредители по овощните видове. Гъбните болести се развиват в по-влажна обстановка. Сухата обстановка възпрепятства появата и развитието им. При черешата не се наблюдаваха по-големи заразявания от бяла ръжда, както и при ябълките. Имаше и по-редуциран брой пръскания”, коментира специалистът.
През последните години обаче черешовите насаждения страдат от нападения на дрозофила сузуки, нов неприятел, който стопаните все по-често разпознават и търсят мерки за борба с него. Поради особеността на вредителя, който напада узрелите вече плодове, растителната защита е трудно да може да бъде проведена, казва доц. Крумов.
“При зрели плодове не може да се пръска. Всички препарати за растителна защита контролират и убиват дрозофила сузуки, но моментът на пръскане е проблемът. Търсим подходящи препарати, правим опити, но с третирането се оскъпява работата в градината и борбата с този вредител е трудна”, каза доц. Крумов.
По думите на специалиста се променя и начинът на отглеждане на овощните видове.
Към момента не е необходима промяна в начина на резитба, но всеки стопанин трябва много внимателно да преценява каква корекция трябва да направи на дръвчетата в градината си.
“При черешата трябва да се има предвид, че при някои сортове е хубаво да се прави резитбата през лятото след брането или по време на брането. Правилото е такова - когато дървото е силно и иска да се ограничи в растеж, е хубаво да се реже при бране или малко след бране, а когато иска да се засили растежът или е угнетен при някои черешови дървета, е хубаво да се реже пролетта, така се засилва дървото и му се дава повече сила. Това трябва да се съобразява всеки овощар, който вижда дървото и трябва да се намеси да му увеличи или угнети растежа му”, каза още доц. Симеон Крумов.
При останалите видове овощни култури резитбите се правят от листопад до началото на видимата вегетация.
1 КОМЕНТАРА
07.11.2024