Стопаните в страната са готови за сеитба на пролетниците, правят се предварителни обработки на почвата, което е нормално за това време от годината, на места дори вече е засято. 

Съвет: Пригорите по есенниците не са опасни, стопаните да внимават за септорията

 

„Климатичните промени са най-голямата заплаха за земеделието. За съжаление не можем да повлияем на климата, но бих посъветвала стопаните да залагат пролетници с по-кратка вегетация. В момента дългата вегетация определено не е най-добрият избор“, коментира за Агри.БГ Рени Тодорова, агроном и експерт по растителна защита. 

Тя препоръчва стопаните да не разчитат само на един сорт или хибрид. Добре е да има разнообразие както в ранозрелостта, така и във фирмата производител. „Понякога един сорт може да те накара само да печелиш или само да губиш. Когато заложиш единствено на губещия продукт е много голям проблем“, коментира младата фермерка.

В района, където работи Тодорова - Врачанско, има много малко поливни площи. Напояването е трудна тема за всички земеделци, а процедурата е изключително утежнена.

„Много е сложно хората да участват в проекти, за да направят тази голяма инвестиция. Освен това разрешителният режим в България е доста тромав. Необходими са много документи и събирането им е труден процес. Администрацията не е особено благосклонна да подкрепя фермерите в тази насока, което отчитам като сериозна грешка“, сподели още тя. 

Като председател на Северозападен аграрен съюз, един от основните приоритети на Рени Тодорова е да бъде направена промяна в тази насока. 

В края на миналата година тя представи страната ни в рамките на европейските дни на земеделието и селското стопанство EU Agri Food Days 2024 в Брюксел, където изнасе презентация пред европейския комисар по земеделие Кристоф Хансен.

„Надявам се, че това, което успях да споделя пред Европейската комисия, ще бъде чуто и ще доведе до успех. Разказах за много конкретни проблеми на българското земеделие, единият от които беше свързан с напояването и тежката процедура за използването на водни ресурси“, сподели Тодорова. 

Другата тема, по която е говорила, е свързана с все по-честите рестрикции и изключването на работещи пестициди и евтини решения в селското стопанство, някои от които нямат алтернатива, а в същото време са силно необходими. Акцент са и ограничаващите мерки, свързани със срокове на торене, обработка и други. 

„Със сигурност ние сме хората, които искат да спасяват земята, ние се грижим за нея и не искаме да й навредим“, каза още Рени Тодорова във връзка с упреците на защитниците на околната среда към фермерите.