Има два механизма, които Министерството на земеделието и храните може да използва за рефинансиране на проекти по ПРСР - единият е създаване на гаранционен фонд. За него обаче е необходим финансов ресурс, с какъвто в момента държавата не разполага, заяви министърът на земеделието Мирослав Найденов. Вторият вариант за рефинансиране е свързан с договаряне между ДФЗ и банките. Вече са проведени две работни срещи с банките за това да бъде подготвен кредитен продукт, който да обслужва ПРСР и той да бъде достъпен и атрактивен за бенефициентите.

Държавен фонд "Земеделие" може да рефинансира проекти по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 до 500 хил. лв при лихва 2%, a същият кредит банките следва да отпускат с лихва 9%. Това гласи финализиран вариант на договор между Асоциацията на банките в България и други банки и ДФЗ, съобщи изпълнителният директор на фонда Калина Илиева.

Очаква се договорът да бъде представен на УС на ДФЗ за утвърждаване. Ако той стартира през тази година, ДФЗ има около 50 млн. лв за рефинансиране по националните схеми. С промяната в Закона за земеделските производители за цялостно рефинансиране, тези 50 млн. могат да се използват и по това споразумение за рефинансиране по ПРСР, обясни Илиева.