“През следващите години фермите ще се нуждаят от повече нетен доход, за да покрият своите инвестиции в прехода към устойчивост, което предполага по-голям контрол от тяхна страна на разходите, които намаляват печалбите.
Това изисква стабилизиране на размера на рентните плащания, като се има предвид, че фермите ще се нуждаят от по-високи разходи в бъдеще, за да плащат за по-квалифициран наемен труд”, е един от основните изводи, които направи гл. ас. д-р Дамян Киречев от Икономическия университет - Варна по време на международната конференция, организирана от Института по аграрна икономика към Селскостопанска академия, проведен в столицата.
Според изследването на експерта как влияят рентите плащания върху нетните доходи върху четири групи (малки, средни, големи и над големи) стопанства у нас за периода 2007 -2022 г. данните показват, че плащането за наемане на обработваема земя в страната отбелязва средногодишен ръст от 13% за ферма. За сравнение, европейските ферми отбелязват по-планомерно увеличение от около 3-4% годишно.
Статистиката сочи, че през 2007 г. българските ферми средно са изплащали по 56 евро на ха, докато през 2022 г. плащанията достигат до средно 385 евро на ха. При европейските фермери положението е съвсем различно - от 147 евро през 2007 г. средно рентно плащане, през 2022 г. то достига 209 евро/ха.
Ако през 2007 г. средно стопанствата са наемали около 130 ха, то през 2022 г. българските ферми наемат средно едва по 117 ха на стопанство. При европейските полски ферми обаче се отбелязва ръст - от 27 ха в началото на изследването, през 2022 г. те наемат 31 ха средно на ферма.
Голяма разлика се отбелязва в рентните плащания и по отношение на регионите в страната.
“Безспорно, големите стопанства оказват много сериозен натиск върху по-малките стопанства при наемането на тази земя и са склонни да си позволяват, отглеждайки култури, които са с много малко равнище на разходи, да плащат и по-високи ренти. Но нивата, които са дори и в Североизточния район, са изключително високи. В някои райони, като Силистра, рентите почти се доближават до тези, които са в Добрич.
Във Варненския район нивата и поради качеството на земите, са малко по-ниски и през последната година се задържаха на ниво около 85 лв./дка, докато в Добрич си държат около 100-110 лв./дка. Но ако ги разглеждаме като разход, то те могат да достигнат до 75% от производствените разходи”, коментира още гл. ас. Киречев.
По думите му обаче подобен процес трудно може да бъде контролиран или регулиран.
3 КОМЕНТАРА
05.11.2024
05.11.2024
05.11.2024