Агри.БГ тръгна по следите на сериозно количество овче мляко, което е стигнало до мандра у нас, но за него все още не е платено на десетки земеделски стопани.

Всичко започна със сигнал от овцевъд в Пазарджишко, който сподели, че от 4 месеца си чака парите за предаденото овче мляко. Оказа се, че със същия проблем са още десетки стопани в областта, и не само, които имат да взимат от няколкостотин, през 3 000 - 5 000 лв., та до 15 000 лв.

В началото на май тази година земеделски стопани (ЗС) от района, обединени в групата на производители „ШИЙП ГРУП – 2016” ООД започват да предават млякото от овцете си на мандра в Първомай – „ШИПКА 99” АД.

Фермерите имат сключен договор с „ШИЙП ГРУП – 2016”, в която те са и съдружници с дял от 2 лв. (бел. авт. - 106 души съдружници според справка в Търговския регистър), а „ШИЙП ГРУП – 2016” има договор с мандрата. Идеята на тези групи на производители е именно гарантирането на пазар на членовете им и преговорна сила на фермерите.

Проблемите започват още в началото. Малко след сключването на договора мандрата в Първомай сваля първоначално уговорената цена за млякото. До 15 май овцевъдите получават по 300 лв. за първите продадени количества, а остатъкът от сумата за тях им е преведен едва преди седмица. От 16 май до ден днешен обаче фермерите не са получили парите си за регулярно предаваната суровина.

Ощетените производители

Очакване и страх са двете думи, с които могат да се обобщят историите на редицата фермери, с които Агри.БГ разговаря. Те ден след ден поглеждат банковите си сметки с надежда, че парите са дошли, защото им трябват, за да живеят, да изпратят децата си на училище, за да платят за фуражи.., защото са си техните пари. Страх, че е възможно да не им бъде платено изобщо, има у всички.

Затова и се притесняват да говорят с имената си, тъй като поотделно се чувстват капка в морето, а на карта е заложен бизнесът им, който в 90% от случаите е основен поминък за семействата им.

Разбираме, че в т.нар. пазарджишка група има 14 животновъди, някои от тях за първа година реализират млякото си през групата на производители, други – от три години и не са имали проблеми. В техните договори с „ШИЙП ГРУП - 2016” пише: „Заплащане на изкупеното овче мляко става в срок до 20 дена – след уточняване на изкупеното мляко и издаване на фактура или съответен разплащателен документ.

Минали са почти 4 месеца, а парите за периода 1-15 май са изчистени преди седмица. Останалите се чакат. На всеки 15 дни фермерите издават фактури, но сметките им остават празни.

Животновъдът в групата, който има да взима може би най-малко пари -  Георги Александров от село Щърково, споделя:

„Ние сме с най-малката сума от всички колеги, защото си давахме млякото на други мандри, които си плащат редовно. Реализираме продукция чрез групата, защото законовото изискване по обвързана подкрепа е да имаме договор и предадем количества към първи изкупвач. Миналата седмица ни платиха за периода до 15 май, от 16 май до края на юни не ни е плащано нищо.”

Групата на производители не може да плати млякото на членовете си, защото мандрата не плаща на нея. Така десетки реални, български производители, които иначе рядко или изобщо не говорят в публичното пространство, чийто работен ден е от тъмно до тъмно, сега са притиснати до стената.

Решени са да говорят.

Искат да бъдат предприети мерки от управата на „ШИЙП ГРУП – 2016”, включително правни, за да си получат изкараните с много труд пари. Търсят съдействие и от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) като нейни членове.

„ШИЙП ГРУП – 2016” и НОКА

В търсене на отговори се свързахме с „ШИЙП ГРУП – 2016”, на която въпросните овцевъди дават млякото си, което фирмата предава после на мандрата. Пред нас говори Аделина Борисова, администратор в групата на производителите от района:

„Ние сме група на производители на овче мляко и сме част от НОКА. Всяка година организираме изкупуването на млякото на нашите членове на групи на производители. В Южна България имаме фермери от областите Пазарджик, Пловдив и Кърджали. Два наши камиона карат млякото на фермерите. Фирмата, с която тази година имаме проблеми, е „ШИПКА – 99”. 

На въпросната мандра даваме млякото втора година, миналата - нямаше проблем, освен леко забавяне по една фактура. Сега обаче имаме много проблеми. Първо, намалиха цената, после започнаха да бавят плащанията. Към днешна дата на нас ни дължат около 100 000 лв.

Първите месеци, когато започнахме да си търсим неизплатените суми, имахме връзка с управителя на мандрата - вдигаше си телефона, отговаряше ни, обещаваше и ни лъжеше. Заявките бяха, че в петък ще има плащане, но нямаше, нямаше и в понеделник и така до следващия петък. 

Някакви преводи все пак имаше, но сега изобщо не вдига телефона и не ни отговаря по другите канали за комуникация. Приключихме вече сезона и сме спрели да доставяме мляко на „ШИПКА – 99”, но още си чакаме парите. Ние винаги проявяваме разбиране предвид рисковете за бизнеса и сме изчаквали даден период, но това забавяне сега е голямо, а отсрещната страна не ни отговаря по никакъв начин.

Имаме постоянна комуникация и с други фермери, които не са от нашата група на производители, но предават на същата мандра. Те споделят, че също имат забавени плащания и едностранно прекъсната комуникация от последните две седмици.

Пред Агри.БГ съпредседателят на НОКА Симеон Караколев изрази готовност правата на членовете му да бъдат защитени и за пореден път припомни проблемите с преработвателите.

„Множество пъти сме повдигали темата с некоректните преработватели. Затова настояваме за законови промени, които бяха поискани още по времето на Кирил Вътев, според които да се дава на всички изкупвачи на първична селскостопанска продукция максимален срок от 2 месеца да се издължат, както е в Европа. Ако този срок не бъде спазен, следват санкции.

Спрямо договора с мандрата тя има едномесечен срок за плащане, но не го прави. В случая ние можем само да водим съдебни дела, които ще се проточат година и половина. Тези некоректни изкупвачи и преработватели не са единствените.

Миналата година имахме проблеми с мандрата в Елена. Тогава се наложи самата група на производители там да тегли кредит, за да може да си плати млякото на членовете, защото мандрата бавеше пари от над 1 млн. лв. повече от една година. 

Ако имаме такъв закон, проблемите няма да остават при доставчиците на суровина и земеделските производители, а преработвателите ще трябва да бъдат коректни. В настоящата ситуация предпочитаме да изчакаме някакъв разумен срок, а за следващата година вече няма да работим с тази фирма.

Държавата досега не е търсила сметка на такива преработватели. От една страна, се наливат публични средства в първичния сектор, от друга страна, преработватели се възползват от този ресурс, ползвайки го като едно безлихвено кредитиране за собствените им бизнеси. Това на Запад е невъзможно да се случи.

Ние ще заведем дела към некоректните фирми в обозрим срок, но държавата трябва да предприеме дългосрочни законови мерки, така че да не се стига до подобни ситуации."

Мандрата „ШИПКА 99”

Агри.БГ опита неколкократно да се свърже с „ШИПКА – 99” на посочените публично телефони, които към момента не са активни, както и лично с управителя Марк ел Каласи, който не отговаря на обажданията ни.

Какво се знае за въпросната фирма?

 

Тя е регистрирана в Търговския регистър като Акционерно дружество с дейност у нас от над 20 години, занимаващо се с производство и търговия в областта на селското стопанство, животновъдството, млечната и хранително-вкусовата промишленост. Седалището й се намира в Първомай и е известна като ливанска семейна фирма. Млечните й продукти са експортно ориентирани.

Според публичната информация към 2021 г. дружеството има оборот от над 6,1 млн. лв., който е по-малък от предходните 8 години, от които най-силна е 2016 г. - с 16 748 000 лв. оборот. По последни данни „ШИПКА 99” има 117 служители. Интересно е, че в платформа за търсене на работа е налична активна обява от дружеството за наемане на работници.

През 2022 г. „Капитал” пише, че фирмата „ще инвестира нови 2.2 млн. лв. в предприятието си за млечни продукти в град Първомай”. Средствата са били предвидени за купуване на допълнително оборудване за производство, както и на машини за пакетиране на продуктите.

Изводите

Не е ясно защо поетите ангажименти към животновъдите не са изпълнени към този момент. Когато си постъпил честно, трудил си се за резултатите и няма възвръщаемост, е тежко.

Агри.БГ забеляза и друга нотка в историята – фермерите все повече са готови да говорят и да си търсят правата. Продължаваме да следим темата.