Група от словенски компании създаде иновативно устройство, което променя молекулярната структура на водата, подобрява я биологично и намалява вредността на отровите в нея. Тя има голям потенциал за селското стопанство, което е сред най-големите потребители на вода, конкретно за напояване, съобщава словенският сайт Finance. 

Тахов: Държавата е длъжник на земеделските производители заради напояването

Water bio е иновация, която е изцяло резултат от словенското ноу-хау и се произвежда в Словения. Тя е продукт от почти три десетилетия опит в областта на управлението на отпадъчните води и биологичното подобряване на водата. 

С Water bio водата е по-леснодостъпна за растенията. Устройството се монтира на поливната система. Ако потребителят вече има инсталирана напоителна система, устройството се монтира върху нея.

Защо е важно да се промени молекулярната структура на водата? 

Чрез намаляването на клъстерите от водни молекули в по-малки „клъстери“, водата става много по-достъпна за клетките на всички живи същества. Всяка клетка има аквапорини, т.е. канали, през които водата с хранителни вещества преминава в клетката. Ако клъстерите от водни молекули са по-големи от тези канали, водата не прониква в клетката, което означава, че клетките не са адекватно хидратирани, обясняват изобретателите. 

Трансформацията на водата води до каскада от благоприятни ефекти. Тя например намалява вредното въздействие на замърсители, които увреждат гените на растенията, отслабвайки имунната им система. Като резултат растенията боледуват по-рядко и за защитени срещу плесени. Освен това с по-малко количество вода се постига по-адекватна хидратация. Необходимостта от вода намалява, намалява и количеството на необходимите хранителни вещества, пръскания и т.н. Тъй като растенията са по-добре хидратирани, те растат по-енергично, което при отглеждането на зеленчуци и плодове означава, че фермерът има значително по-голям добив. 

Изчислено е, че с иновативното устройство потреблението на вода намалява с до 30% и че растенията са с ⅕ по-устойчиви на вредители и болести. Те са по-устойчиви и на големи температурни разлики със същото количество. Потреблението на торове и пестициди е намалено с 40%, въздействието върху промяната на гените на растенията - с 80%, а добивът е с цели 2/5 по-висок. 

 

Вижте още:

Какви са отворените процедури за подпомагане чрез МИГ по места

До края на годината планират отварянето на инвестиционни мерки за земеделците

Ще загубим ли отново 1.5 милиарда кубика вода по време на поливния сезон?