По-студените есенни месеци не са проблем за посевите с пшеница в Добруджа. „Условията са идеални. Температурата позволява нормално поникване, има влага“, разясни за Агри.БГ проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево.

За разлика от предходните години, когато земеделските стопани залагаха новата зърнена реколта при изключително сухи условия, сега през септември и октомври в Добричка област са паднали „добри дъждове“, посочи ученият. „Производителите успяха да направят добра подготовка на почвата и да засеят в срокове“.

В същото време по-ниските температури предпазват посевите с есенници от нападения на вредители. Наблюденията на проф.Киряков показват, че няма опасност от мухи и листи въшки. Обичайно в Житницата на България се сеят 1 милион 200 хиляди - 1 милион 300 хиляди дка с пшеница и ечемик. 

И докато в страната октомври и началото на ноември са период, който е на път да бележи рекорд по липса на валежи и засушаване, то в Добричко производителите се радват на така необходимата за есенните култури влага.

Дъждовете сега не само благоприятстваха сеитбата на житни култури, но и провокираха земеделските стопани да обърнат поглед към рапицата. Маслодайното растение почти изчезна през последните години от добруджанските полета. Причината - липса на влага през ранната и същинската есен, водещи до масово разораване на културата след това и презасяване с пролетници. 

Към момента в Добричка област има заложени двойно повече площи с рапица - 68 000 дка. Година по-рано посевите бяха едва 31 000 дка.

До жътвата на рапицата през лятото на 2024 г. оцеляха само 23 000 дка. Стопаните успяха да реколтират от тези площи с маслодайната култура средно по  238 кг/дка. 

През последните 10-15 години рапицата отбеляза положителни и отрицателни рекорди в Добруджа. Сушата и постоянните провали при маслодайното растение направиха отглеждането й изключително рисково и културата изчезна изцяло от някои добруджански общини. В регионите на Шабла, Каварна и Балчик например от години фермерите се отказаха да сеят, за да не трупат загуби.

Така от бума на площите, който достигна 280-330 000 дка през 2010 и 2011 г., рапица започна да се сее върху 10 пъти по-малко декари в Добричко. 

Своеобразна "разделителна" линия прокара стопанската 2018-2019 г., когато пропаднаха 60 000 дка с рапица. От засетите 189 000 дка останаха 129 000 дка. През следващите години земеделските стопани рязко намалиха площите с рапица. 

Основният проблем при тази култура е дали през есента ще успее да достигне необходимата фаза за презимуване, за да оцелее до пролетта. При липса на влага през есента семената стоят в почвата седмици наред, поникват трудно и късно. Северните ветрове в Добруджа в комбинация със студовете без сняг провалят сериозна част от посевите. Поредното доказателство е фактът, че през пролетта на 2024 г. са пропаднали 8000 дка с рапица.