„С оглед на установените случаи на син език във Франция, Германия и Чехия настояваме за ранно организиране на ваксинационна кампания, която да предотврати разпространението на заболяването у нас.” Това е сред основните искания на Браншова камара на месодайното животновъдство (БКМЖ) в писмо до агроминистерството във връзка с настоящата криза с чумата по дребните преживни животни и бъдещите заплахи за животновъдния сектор.
БАБХ ликвидира девето огнище на шарка по овце и кози
Управителният съвет на БКМЖ е уверен, че е необходимо да се действа превантивно, преди активния сезон на летящите насекоми, които разпространяват болестта. От асоциацията настояват за криминализиране на нерегламентирания транспорт на животни (т.нар. "джамбази") и борба с дезинформацията.
„Призоваваме за спешни законодателни промени, които да криминализират незаконния транспорт на животни. Тази практика е основен риск за разпространение на зарази и създава условия за нерегулиран пазар, който ощетява коректните животновъди и подкопава усилията за биосигурност.
Присъствието на реални случаи на чума по ДПЖ в страната е безспорно доказано, но разпространението на конспиративни теории и изкривяването на фактите в някои медии водят до допълнителна паника и недоверие сред фермерите. Наблюдаваме умишлени опити за разединение между овцевъди и говедовъди в региона на Велинград, което засяга и наши членове.
Изразяваме категорична съпричастност и подкрепа към всички засегнати фермери, но призоваваме да не допускаме разделение в сектора, тъй като единството е ключът към справяне с кризите. Настояваме за целенасочени усилия от страна на компетентните институции за информираност, базирана на факти и засилена комуникация с животновъдите.
Недопустимо е използване на кризата за политически цели. Силно осъждаме всякакви опити за използване на настоящата ситуация за политически манипулации и дестабилизиране на държавата. Тази криза е въпрос на национална сигурност и изисква координирани действия, а не разделение и популизъм”, категорични са от БКМЖ.
Браншовите представители акцентират върху влошената международна търговия и икономически последствия и че забраната за транспорт на български живи животни към Гърция, включително за кланици, допълнително утежнява положението. Цените на агнешко месо от Нова Зеландия и Австралия са изключително конкурентни, като за Европа цените с разтоварване в Ротердам към тази календарна седмица са:: предна четвъртина – 12.50 лв./кг без ДДС; Комплект – 1.50 лв./кг без ДДС.
БКМЖ: Тези ниски цени представляват сериозно предизвикателство за българските животновъди. Ако кризата не бъде овладяна бързо, последствията за овцевъдството у нас ще бъдат катастрофални.
От асоциацията излизат с предложения за още мерки, възпиращи разпространението на опасните зарази, икономическите загуби и пазарни затруднения, свързани с тях:
1. Организиране на междуведомствени срещи за планиране на ваксинация срещу Син език през 2025 г.
2. Незабавно въвеждане на законодателни промени за криминализиране на нерегламентирания транспорт на животни.
3. Провеждане на активна информационна кампания, подкрепена с доказателства, за борба с дезинформацията сред животновъдите.
4. Прозрачност и отчетност на действията на компетентните институции за преодоляване на настоящата криза. В случай на липса на такава, оставка на цялото ръководство на БАБХ.
1 КОМЕНТАРА
06.12.2024