След като в края на 2023 г. и в първите няколко месеца на 2024 г. българското птицевъдство претърпя поредната вълна на инфлуенца по птиците, секторът отново поема въздух, сочат данните на аграрното министерство в анализ на пазара на пилешко месо за 2024 г. 

По предварителни данни, през 2024 г. производството на пилешко месо в кланиците възлиза на близо 96 хил. тона, което е с 6% повече спрямо предходната година.

Даниел Божанков: Ваксинацията е единственото решение за птичия грип

Възходящият тренд продължава и в началото на 2025 г. Данните за първото тримесечие показват с 20,6% по-висок промишлен добив на пилешко месо спрямо година по-рано, достигащ 25,6 хил. тона. Закланите птици са с 8,6% повече и в комбинация с 11,2% по-голямо средно живо тегло водят до наблюдаваната положителна тенденция, сочат анализите. 

За периода януари – март 2025 г. се отчита увеличение с над 13% на броя на заложените в люпилните яйца за пилета за месо, както и с 12% на реализираните еднодневни пилета за месо, което дава основание да се очаква през първата половина на 2025 г. производството на пилешко месо да бъде съществено над нивото отпреди една година. 

Предпоставка за стабилно развитие на сектора е силното търсене на пилешко месо, поради неговите сравнителни предимства спрямо останалите видове месо - достъпни цени и здравословни качества.

По предварителни данни, през 2024 г. в страната са внесени 98 445 тона прясно, охладено и замразено пилешко месо, което е с незначителните 0,2% под нивото от предходната година.

Както и през предходните години, почти целият внос е от държави членки на ЕС, но има промяна в основните страни на доставка на пилешкото месо. В сравнение с 2023 г. се наблюдава значително редуциране на доставките на пилешко месо от Словакия, Нидерландия, Германия и Полша, като тези количества са компенсирани от над двойното нарастване на вноса от Дания, както и от водещия контрагент - Румъния (+23,5%), от Гърция (+6,1%) и Унгария (+3,6%).
Има ръст и на вноса на пилешко месо от трети страни – основно от Украйна, който скача в пъти, но все още количествата не са големи, отбелязват от земеделското министерство. 

През периода януари - февруари 2025 г. доставките на прясно, охладено и замразено пилешко месо от чужбина намаляват с 5,3% на годишна база, до 15 628 тона. Основен фактор за свиване на внесените обеми е повишеното предлагане от местно производство през настоящата година, както и по-високите цени по вноса - средно с 9% спрямо първите два месеца на 2024 г. Вносът от Румъния обаче отбелязва ръст от 38,1%, докато доставките от Украйна се свиват. 

Болести, спад и преструктуриране на птицефермите

При износа на българска продукция за втора поредна година през 2024 г. се отбелязва намаление, макар и с по-бавни темпове. Общото количество, реализирано на външните пазари през годината е в размер на 19 281 тона - с 4,1% по-малко на годишна база, при 6,2% по-висока средна експортна цена. 

Водеща дестинация за българското пилешко месо през 2024 г. остава южната ни съседка Гърция, като пратките за там нарастват с 2,3% спрямо предходната година, увеличават се и количествата за Италия и Ирландия. 

От началото на 2025 г. се наблюдава нарастване на износа на пилешко месо от България, за което допринася увеличеният добив в страната. За първите два месеца на годината на външни пазари са реализирани общо 2 958 тона прясно, охладено и замразено пилешко месо или с 24% повече на годишна база, при близо 8%-но увеличение на средната експортна цена.

И през настоящата година основни контрагенти са държавите членки на ЕС, изпращанията за които се разширяват до 2 614 тона - с 28,8% повече на годишна база. Засилва се износът за повечето водещи партньори като Гърция (+29,4%), Румъния (+56%) и Италия (+22,2%). При експорта за трети страни се отчита леко намаление с 3,3% спрямо първите два месеца на 2024 г., главно поради по-малките пратки за Северна Македония (-23,1%), докато тези за Косово бележат трикратен ръст.
 

Подкрепете независимата журналистика