Проверките по обвързаното с производството подпомагане в животновъдството вече стартираха, затова в полза на стопаните от дирекция “Технически инспекторат” на ДФ “Земеделие” обясниха кои са най-важните новости, на които стопаните трябва да обърнат внимание, за да бъдат изрядни.
Периодът на задържане е първият важен акцент, който постави Ралица Георгиева от Техническия инспекторат. Периодите на задържане са свързани с края на кампанията по подаване на заявления.
“Единият период свърши на 26 септември, другият период на задържане изтича на 16 октомври. При проверките на място е много важно за всички животни, които са претърпели загуба или са били продадени след изтичане на този период на задържане, да има документални доказателства къде и каква е причината. По този начин стопаните доказват, че са изпълнили този ангажимент за задържане и няма животни с несъответствия при проверката на място”, каза експертът.
Другият тип проверки в сектор “Животновъдство” са на животните, заявени по агроекологичните интервенции и интервенцията за хуманно отношение към животните.
“За всички тези интервенции предварителната условност се явява базова. Тоест, ако стопаните нямат проби за хемоглобин на телетата при проверка по интервенцията за хуманно отношение към животните например, което представлява подизискване към Законоустановено изискване за управление 9 (Минимални изисквания за защита и хуманно отношение при отглеждане на телета), няма да получат подпомагане за съответната интервенция. Затова е много важно животновъдите да следят за изпълнение на всички изисквания по предварителната условност, за да получат подпомагане и за съответната интервенция”, каза още Ралица Георгиева.
“Този контрол ще се извършва от инспекторите само служебно. На място ние вече нямаме право да изискваме тези сертификати, затова апелирам към всички животновъди да следят дали са налични в регистъра на агенцията. Единствено за интервенцията за опазване на автохтонните породи тези сертификати могат да бъдат представени и на място след поискване от нашите инспектори”, съобщи експертът от ДФЗ.
По интервенцията за хуманно отношение към животните през тази година има нова дейност за антимикробна резистентност, като тя е изцяло от компетентността на БАБХ. Кандидатстването по нея се извършва чрез изготвена план-схема за всички мероприятия, които ще бъдат извършени на посочените животни, стана ясно от Георгиева.
“При проверката на място ние изискваме този план, както и всички документи за извършени мероприятия. След това ДФЗ ще изиска потвърждение за всички кандидати по тази дейност, че мероприятията са извършени. Затова при проверката на място наличието на тази план-схема, както и всички документи, свързани с мероприятията, е много важно”, каза експертът от Техническия инспекторат.
Акцент от експерта бе поставен върху правилното водене на документацията и наличието на документална следа за извършването на всички дейности в животновъдните обекти. Много важен документ за инспекторите е регистърът на животновъдния обект, в който се проследяват движението на животните, загубата, произходът, както и промяната на идентификаторите.
Ветеринарномедицинският дневник на пчелина пък е задължителен за пчеларите, а дневникът за паша ще се изисква по интервенцията за хуманно отношение към животните. По екосхемата за поддържане на постоянно затревени площи (Еко-ПЗП) дневникът за паша е само изискуем, но инспекторите препоръчаха той да бъде воден от стопаните.
13 КОМЕНТАРА
09.10.2024
04.10.2024
03.10.2024
03.10.2024
02.10.2024
02.10.2024
02.10.2024
02.10.2024
02.10.2024
02.10.2024
02.10.2024
02.10.2024
02.10.2024