В периода 2018-2021 г. ЕС раздаде щедри земеделски субсидии на компании на повече от дузина милиардери. Сред тях има включително компании, собственост на бившия чешки премиер Андрей Бабиш и британския магнат сър Джеймс Дайсън, съобщава британското издание The Guardian. 

Заради невъзможни изисквания: Подвижното пчеларство се практикува на ръба на закона

17-те „крайни бенефициенти“, включени в списъка на богатите на Forbes за 2022 г., са получили 3,3 млрд. евро от ЕС за селско стопанство на фона на хиляди малки ферми, които са затворили врати през четиригодишния период.

Сред тях се нареждат още Клеменс Тьонис, германски месен магнат, който призна, че „сгреши“ за Владимир Путин през 2022 г.; Андерс Холч Повлсен, датски ентусиаст по възстановяването на дивата природа и частен собственик на земя в Обединеното кралство; и Кйелд Кирк Кристиансен, датски производител на играчки и бивш главен изпълнителен директор на Lego.

Това е лудост, казва френският биопроизводител Беноа Бито, който също така е евродепутат от Зелените в последния Европейски парламент. 

По-голямата част от фермерите се борят да изкарват прехраната си, допълва той. 

ЕС дава 1/3 от целия си бюджет на фермерите чрез ОСП, която раздава пари въз основа на площта земя, която фермерът притежава, а не на това дали имат нужда от подкрепата. Трудно може да се установи кой получава парите заради строгите правила за поверителност, слабите изисквания за прозрачност и сложните вериги на собственост на компаниите. 

Проучване от 2021 г. по поръчка на комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент установи, че „в момента де факто е невъзможно“ с пълна увереност да се идентифицират най-големите крайни бенефициенти на финансиране от ЕС. 

За да достигнат възможно най-близо до истината, изследователите от Центъра за европейски политически изследвания (Ceps) са свързали данните за получателите на субсидии за ферми от всяка държава-членка с търговска база данни на компании. Проучвайки кой стои след имената на получателите, те са идентифицирали хората, които притежават поне 25% от компаниите на всяка стъпка от веригата на собственост, за да стигнат до „крайните бенефициенти“. В някои случаи проследяване на парите е било невъзможно, защото те са постъпили в регионални органи, които са ги преразпределили.

17 милиардери са получили помощи от ЕС за земеделие чрез компании, които притежават изцяло или частично през 4-годишния период. Общата сума на парите, свързани с милиардерите, е 3,3 млрд. евро, но веригата от компании е твърде сложна и неточна, за да се претеглят сумите според техния дял в собствеността, уточнява Дамир Гойшич, изследовател на финансовите пазари, който е съавтор на доклада на Ceps и актуализира анализа за Guardian. 

В рамките на проучването учените критикуват порочните стимули в земеделската политика, които тласкат фермерите да унищожават природата. Те изчисляват, че 50%-80% от селскостопанските субсидии в ЕС отиват за животновъдство, а не за храни, които биха били по-добри за здравето на хората и планетата.

Според Пол Беренс, изследовател на глобалните промени в университета в Лайден, който не участва в проучването, се нуждаем от бърз преход към храни, които опазват околната среда и здравето на хората. 

Субсидиите са най-големият икономически лост за промяна, казва той и допълва, че  неравенството в ОСП е изключително голямо.

Проучването за пореден път подчертава колко много от най-богатите собственици на земя продължават да стават по-богати от субсидии. Въпреки че прозрачността в ОСП се подобри с течение на времето, количеството детективска работа, необходима, за да се разкрие как се харчат парите от данъците на обществото, е удивително, отбелязва Беренс. 

На този етап повечето от 17-те милиардери не са отговорили на искането за коментар.  Малцина от тях отказаха да направят такъв. 

Никога не съм подкрепял основата на ОСП, казва Дайсън в писмо, изпратено до Guardian още миналата година. 

Говорител на Dyson Farming каза, че семейството е инвестирало 140 млн. паунда в устойчиво подобряване на своите ферми и земеделска земя. Във фермите им са наети стотици хора и се използват агротехнологии и иновации в подкрепа на продоволствената сигурност на Обединеното кралство. 

Само през 2023 г. Dyson Farming произведе устойчиво 40 000 тона пшеница, 12 000 тона картофи и 750 тона извънсезонни британски ягоди, които са намалили въздушните мили и въглеродното въздействие на плодовете, внесени от чужбина.
 

Вижте още:

Сигнал до Агри.БГ: Отказват ми анекс за очертано пасище заради проект за фотоволтаици

Ако сте с дългове към НАП, парите по Украинската помощ вече трябва да са отишли за погасяването им

Кристоф Хансен: Подкрепа за младите, справедливи цени за фермерската продукция