Киселото мляко и бялото саламурено сирене, които се предлагат в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на школата, трябва да бъдат произведени в съответствие с правилата за защитено наименование за произход (ЗНП).   

Четете още: Какво ново в Закона за подпомагане на земеделските производители

 

Това гласят промените в Наредбата за качеството на храните, предлагани на децата и учениците в страната, които бяха обнародвани в Държавен вестник в края на миналата седмица. 

Досега храните за тези заведения трябваше да бъдат произведени в съответствие със стандарт БДС 12:2010“ за киселото мляко и със стандарт БДС 15:2010 за бялото саламурено сирене

Разликата между двата вида изисквания се състои в това, че продуктите със защитено наименование за произход са произведени от българско сурово мляко, а животните са изхранвани с фуражи, добити в страната, докато БДС позволява да се ползва вносна суровина и при него нямаше поставено ограничение за произхода на млякото. Закваските за двата продукта са изолирани и произведени в страната ни.


Към момента 12 компании са получили право да произвеждат българско кисело мляко със защитено наименование за произход, толкова са и производителите сирене със ЗНП, става ясно от регистрите, публикувани в страницата на Министерството на земеделието. Те имат право да слагат на опаковките и знакът за ЗНП.

Регламентът за вписване на двата български продукта е публикуван на 31 юли тази година в официалния вестник на Европейския съюз. 

Кашкавалът, който се предлага в обектите, обхванати от наредбата, трябва да е произведен в съответствие със стандарт БДС 14:2010. Това се налага тъй като няма защитено наименование за произход за българския кашкавал. 

Друго изменение в наредбата уточнява, че бутилираните минерални води, които се предлагат в детските заведения, училищата и магазинчетата на тяхна територия, трябва да бъдат нискоминерализирани със съдържание на флуорид до 1,5 мг/л. 

Четете още: Евтино украинско мляко залива страната

 

Храните, които са доставени и се съхраняват в детските заведения, училищните столове и обектите за търговия на дребно на територията на училищата преди влизането в сила на тази наредба, могат да се предлагат до изчерпване на количествата.

Извършените досега доставки за учебната 2024/2025 година на българско кисело мляко и българско бяло саламурено сирене се считат за допустими.

Договорите за доставка на храни, включително по схема „Училищен плод“ и схема „Училищно мляко“, които са сключени преди влизането в сила на промените, трябва да се приведат в съответствие с изискванията на наредбата в 14-дневен срок от влизането й в сила.