За обществено обсъждане са публикувани промени в наредбата за осъществяване на контрол върху движението на стоки с висок фискален риск в страната. 

Четете още: Сагата с Наредбата за фискалния риск продължава

Заради опасенията на производителите за неумишлено нарушаване на разпоредбите, в измененията е предвидена възможност, когато се превозва непреработена земеделска продукция, да се посочва предполагаемото количество и договорена стойност на стоката, излизаща от градините. 

След приемане на продукцията от получателя или продавача в уведомлението за потвърждаване на получаването ще трябва да се посочи действителното количество и стойност на получената стока – земеделска продукция. 

В тази връзка има промени и в приложенията, които се изпращат по електронен път към НАП. Въвежда се ново приложение за уведомлението за потвърждаване на получаването на земеделска продукция, в което ще се посочва действителното количество и стойност на получената стока. 

Наредбата, която беше публикувана в края на септември миналата година предизвика недоволството на земеделските производители на плодове, зеленчуци, грозде и др., тъй като практическото ѝ изпълнение се оказа почти невъзможно. 

През изминалият летен сезон стопаните се сблъскаха с всички трудности на режима, които изглеждаха приложими само на хартия. Липсата на кантари в овощните и зеленчуковите градини води до практическа невъзможност за изпълнението на изискванията на данъчните. 

"Проблемите са от гледна точка на това, че не знаеш предварително какъв транспорт ще ти дойде и колко ще го натовариш. Ясно е, че практически когато си на градината - няма как да стане. И в един момент изпадаме в хипотезата на неправилните данни. Това е основният проблем, който ни тормози. Поне за разтоварването отмениха изискването като час, но остана като дата. Понякога и там се получават разминавания, защото в заводите, когато има много за разтоварване, може да има разминаване и в датата“, коментира за Агри.БГ Синан Вейсал, производител на плодове от община Сливо поле. 
Другия проблем е свързан с килограмите на експортираната продукция. При проверка са били допустими 300 кг отклонение, което е нищожно малко за камион, натоварен с 20 - 25 тона плодове, става ясно от думите му. 

Според него не е проблем, че измененията ще влязат в сила от 7 януари догодина, тъй като в градините са останали само есенните и зимните плодове, които по принцип не се продават от нивата повечето, а отиват в складове за съхранение.