Държавата саботира износа на праскови, като държи изкуствено високи наемите на хладилните камери край Сливен. “Реколтата тази година е добра. Искаме да изнасяме и имаме заявки от Украйна, Румъния, но не можем да ги изпълним, защото не можем да ползваме базата с хладилни камери”, съобщи Коста Петров, председател на сдружение “Българска праскова” ООД. В него членуват 50 производители от Сливенския регион. Те обработват 3200 декара.
 
“Месечният наем на хладилните камери в модерния пазар на производителя край Сливен е 7 хиляди лева. Ако изнесем 1000 тона праскови за Украйна, да речем, при този наем ще бъдем на червено” - обясни председателят на сдружението. По тази причина в хладилните съоръжения от години нямало нито един плод, там се съхранявали предимно вина. От сдружението настояват държавата да освободи за период от няколко години производителите на плодове и зеленчуци от непосилните наемни цени на хладилните камери или да поне да намали размера на възнаграждението.
 
“От 8 години насам земеделското министерство е мащеха за нас. Ние сме пеленачета и да играем в щампионската лига ни е много трудно, след като собствената ни държава ни отритва.
 
Като се започне от 10-те евро субсидия на декар при 180 евро, които получават колегите ни в Гърция, като се премине през остарялата ни сортова листа и се стигне до жестоките наеми за хладилните камери и липсата на сортировъчни машини”, допълни Коста Петров. За съпоставка гръцките производители получават по 180 евро субсидия на декар, отделно и по 8-12 евро за напояване.
 
Така се стига до ситуацията роизводители на праскови да продават продукцията си на безценица.  Според тях тази цена е много ниска и те не могат да покрият дори разходите си. в момента килограм плодове за сок се изкупува по 10 стотинки, по 35 стотинки за килограм се изкупуват плодовете за компоти, а Десертните - от 50 до 80 стотинки за кило.  При такиви цени производителите не могат да си покрият дори разходите си.