Агри.БГ писа наскоро за проблемите на производителите на ориз с напояването (За нещастие такива проблеми имат не само те.)

Председателят на Българската оризова асоциация Георги Видолов обяви пред нас, че организацията се събира днес (2.09.), за да реши дали да излезе на протест. 

Ето и подробностите: 

В края на активния сезон каква е Вашата оценка за настоящата година, условията, очакванията и не на последно място – резултатите от Вашия труд, усилия и вложени средства за запазване на постигнатото?

Да, настина, поредният труден, да не кажа невъзможен сезон, отива на приключване. Ще изпратим поредната трета много трудна година със съжаление за това, което планирахме и можехме да направим по-добре, но по различни причини не се осъществи.

Трета поредна година наблюдаваме трайна тенденция на засушаване, намаляване на количеството на валежите, липса на снежна покривка през есенно-зимния сезон и оттам крайно недостатъчно вода за регулиране в язовирите.

А за оризопроизводството наличието на достатъчно водни обеми за напояване е повече от решаващо, такава е спецификата на тази култура – от една страна тя се нуждае от значителни водни количества, а от друга – те трябва да се подават строго навреме според фазата на вегетативното развитие.

Смятам, че с цената на много усилия успяхме да спасим реколтата, като още е рано да кажем какви ще са крайните резултати, но очакванията не са оптимистични.

Георги Видолов: Вероятно въпреки високата цената, която ще платим, ще получим ниско качеството на добива.

Кои са основните причини за това дори наличните водни обеми да не могат да се управляват ефективно, вече нееднократно четем и слушаме мнения за лошо управление на водите?

Няма да съм първият, който го казва, но според мен първата и основна причина за продължаващата с години неефективност при управлението на водите е, че на национално ниво то е разделено между 4 или 5 министерства, всяко от които дърпа нещата в посока на ресора, който управлява:

- Министерството на околната среда и водите (МОСВ) управлява големите язовири и провежда разрешителния режим за водовземане от тях, от реките и другите водоизточници, и реално точно то има ръководна и координираща функция спрямо останалите;

- Министерството на земеделието и храните (МЗХ) чрез своето дружество „Напоителни системи“ ЕАД има основната отговорност за организацията и провеждането на напоителния процес и реално е с най-голяма важност за нас;

- Министерството на енергетиката (МЕ) чрез търговското дружество НЕК ЕАД управлява изградената хидроенергетика като инфраструктура – големите каскади и ВЕЦ, от които зависи действителното изпускане на води от предоставените им за стопанисваните язовири, по разписан и утвърден график от МОСВ.

Има още оператори на водни маси, които не пренебрегваме и който също допълват общата сложна ситуация.

Лошото е, че при възникване на някакви проблеми, както в случая - недостиг на вода за напояване, всяка от тези четири или пет институции започва да обвинява другата и поради тази причина ние смятаме, че единственото възможно и дългосрочно решение е обединяването на управлението на водите под една шапка. Така наличните водни обеми ще се управляват ефективно и ще се спазват нормативно определените приоритети при водоползването.

Смятате ли, че не се спазва въведеният приоритетен ред?

Определено не се спазва. Съгласно Закона за водите, чл. 50 ал. 4, напояването е с приоритет непосредствено след питейното водоснабдяване и преди всички останали цели.

Ще дам конкретен пример с оризопроизводството, което като площи е съсредоточено основно в района на Пазарджик и Пловдив, поради което водоосигуряването за тези площи зависи от едни и същи водоизточници от групата на големите язовири.

Основно значение за водоосигуряване на тези площи имат подаваните води от язовирите Каскада „Белмекен-Сестримо“ и от язовир „Батак“ , които се управляват от НЕК ЕАД.

МОСВ като орган за управление на водите за големите язовири формално си е изпълнило задълженията, като в месечния график за август са били предвидени достатъчно водни количества, които трябва да се осигурят от Каскада „Белмекен-Сестримо“ и от язовир „Батак“.

Обаче месец август мина, но реално подадените от язовирите на НЕК ЕАД - Каскада „Белмекен-Сестримо“ и язовир „Батак“, към „Напоителни системи“ ЕАД, и съответно към земеделските производители, пак са наполовина от разрешените от МОСВ.

Започваме месец септември със същата тенденция от тези язовири на НЕК ЕАД да се подават пак наполовина по-ниски от разрешените водни количества, което допълнително влошава перспективите и увеличава сериозно риска за компрометиране на реколтата.

В същото време за месец септември за друг язовир с ниско ниво на завиряване – язовир „Въча“, където няма интензивно земеделие, са разрешени 50 млн. м3 за енергопроизводство, т.е. за задоволяване на частни интереси – малки ВЕЦ.

Излиза, че за частните малки ВЕЦ се отпускат тези 50 млн. м3, а за напояването, за което ще са достатъчни и 30 млн. м3, които са налични и то в пъти повече в изброените язовири, НЕК не дава водата. Това говори много лошо за ръководството на НЕК, което нехае за продоволствената политика, в същото време слугува на една дузина собственици на малки ВЕЦ.

При подаване на сигнали за неспазване на месечните графици от наша страна и от страна на „Напоителни системи“ ЕАД до МОСВ, от страна на МОСВ единствено могат да напишат писмо до НЕК ЕАД за спазване на графика, което реално не води до някакъв резултат.

Привеждам всички тези факти като пресни примери за тоталния разнобой, който цари при управлението на водите, като потвърждение на необходимостта от обединяване на това управление само в един орган.

Последните няколко години, далновидно както се вижда предвид засушаването, се инвестираха значителни европейски и национални средства да се направят нови канали и съоръжения за напояване. Много жалко, че тези усилия и средства са омаловажени в резултат на безхаберието от страна на ръководството на НЕК, което в нарушение на закона сменя приоритетите при подаването на вода от язовирите.

Как тогава ще спасите тазгодишната реколтата от ориз?

Като председател на Българската оризова асоциация, днес съм свикал извънредно заседание на Управителния съвет. Ще обявим решението ни след събранието.

Георги Видолов: Страхувам се, че освен протести с тежка техника и искане за оставка на шефа на НЕК, нямаме друг полезен ход.

Искрено се надявам обаче да не се стигне до там, а необходимите ни водни обеми, който повтарям са в пъти налични, да ни бъдат подадени, за да спасим реколтата.