Ядем престояли яйца, голяма част от производителите на яйца тънат в сивия сектор, открит е и нелегален внос на птичи продукти от ЕС. Това са само малка част от сериозните проблеми, които осветиха производители на яйца – членове на Бранови съюз на производителите на яйца, който част от структурата на Асоциацията на земеделските производители АЗПБ.

Според браншовиците в съмнителни квартални магазини ни се пробутват яйца от клас Б, обявени за клас А, а те са престоявали по складове в ЕС поне две седмици. Нелегален внос също мъчи родните производители. Оказва се, че контролът от страна на МЗХ и БАБХ е занижен, поради липса на средства.  По-голямата част от продукцията се реализира точно от тези обекти.

Още от тревожните факти, които изнесе организацията е, че главоломно се ликвидират кокошките носачки, тъй като стопаните им нямат пари да ги изхранват. Цифрите сочат, че, че през 2010 г. кокошките са намамлели с 1 милион броя. От началото на тази година темпът е още по-бърз, тъй като броят им е 700 000. В момента в България се отглеждат 11 милиона броя кокошки носачки, посочи производителят на яйца Иван Ангелов и допълни, че в периода на преход пернатите са намалели със 7 милиона броя.

Увеличена е цената на храната на птиците многократно, което влачи неизбежна криза след себе си. Комбинираният фураж, който ядат кокошките през 2009 г. и през 2010 г. се търгуваше на нива от около 350 лв./т., а в момента същото количество струва между 600 и 700 лв.  Получава се неблагоприятна ситуация както за потребителите така и за производителите. Евтиният и нелегален внос носят поносима цена на потребителите, но  не и качество, дори риск за здравето, обясняват от организацията. Наблюдава се и спад в консумацията, а заводите за преработка на кокошия продукт в Плевенско и Русенско не могат да смогнат от работа.

Мудност от страна на ДФЗ  при разглеждане на проектите също е едно от препядствията пред яйцепроизводството. От 2009 г. насам няма одобрен проект за птицевъдство. От одобрени 2 300 проекти по ПРСР за животновъдство до 2009 г. едва 7 от тях са били за птицевъдство.

Производителите на яйца поставиха много сериозни въпроси и поискаха реакция от страна на земеделското и финансовото министерства. „МЗХ да изгради регистър на некоректни яйцепроизводители и на търговците и да е публичен. Да бъде създаден експертен екип, който да разгледа бързо проекти за птицеферми и тяхното модернизиране“, посочи фермерът. Искания има и към ковчежник №1 Симеон Дянков, а именно да въведе стандарти за качество на суровината, тъй като чуждите вериги са поискали качество от производителите характеризиращо се в официални документи.

От бранша искат по-добре работещи и осигурени специалисти в МЗХ, тъй като сега там има шестима души, които отговарят за контрола, но те са оставени без пари и консумативи за да обикалят по проверки. Освен това функциите им се препокриват с Българската агенция по безопасност на храните БАБХ.

През миналата година са фалирали сериозни предприятия за производство  на яйца и отглеждане на кокошки носачки – примерите са в Стара Загора, Поморие, Врачанско, Цалапица и пр. Други сериозни играчи на пазара са редуцирали капацитета си с над 100-150 хил. бройки, като Хайпро България например.

„България има над 80 години традиция в износа на яйца за западните страни. Дано не станем нетни вносители на яйца, както сега сме такива на ябълки, картофи, лук и почти всички други плодове и зеленчуци. Унищожихме овцевъдството, свиневъдството, само птицевъдството остана неразтурено“, алармираха производителите.

Подкрепете независимата журналистика