Световната тенденция хората да купуват евтин хляб е това, което държи цените на зърното ниски, а не че това е реалната ситуация. Не мисля, че това може да продължи. В глобален план запасите от пшеница намаляват. Вероятно много скоро нещо ще се случи, за се тръгне в по-възходящ тренд. Още 2-3 години и ситуацията ще стане критична, а в момента няма големи катаклизми. Ако нещо се случи, тогава цената може да я видим както в началото на войната в Украйна”, коментира за Агри.БГ пазарната ситуация на зърно в момента Мартин Балулов, земеделски производител от Варненско. 

Той изрази оптимизъм по отношение на развитието на пазара.

 “С оглед на цялостното наличие на зърно в световен план и на запаси, политиците не могат да си позволят тази унищожителна тенденция и политика спрямо фермерите по целия свят, така че според мен няма да се допусне голям срив. Ако нещо се случи като глобален проблем, по-скоро тенденцията ще е нагоре. Едва ли цените ще тръгнат много надолу. Това, което ме притеснява, е слънчогледът, ако годината е хубава. Миналата година преработвателите на слънчоглед се принудиха да купуват по-скъпо, но тази година имам лошото усещане, че цената може да се върне около 800 лв./тон при добър добив”, каза още Балулов. 

Очакване: Валежите през тази седмица да спасят житните посеви от дефицита на влага

Според фермера, който обработва около 17 000 дка земя, това, което е примамливо при отглеждането на слънчоглед, е късият период на вегетация и по-малкото обработки.

Слънчогледът е по-лесна култура, но е по-рискова. Цените са такива, че горе-долу пшеницата и слънчогледът да са еднакви като приход. От царевицата приходите са най-добри, но от сеитбата до жътва минават 7-8 месеца и за добра реколта трябва да има дъжд и да няма жега”, коментира още Мартин Балулов.