Производството на дини на открито се е увеличило с 57%, а при пъпешите има ръст от 16,9% над нивото отпреди една година. При полските домати пък скокът е с 40.9%. Това става ясно от последния публикуван анализ на агростатистиката.
И при трите продукта увеличението се дължи основно на съществено по-големия размер реколтирани площи, а при доматите и дините е комбинирано и с повишена продуктивност от декар, казват още от аграрното министерство.
„Площите с дини скочиха заради субсидиите, голяма част от производителите ги сеят с машини с едро семе, не се прави разсад, нямат разходи за поливане и за бране, пускат се фактури за 3-5 ст./кг и това е“, коментира за Агри. БГ зеленчукопроизводителят Иван Кабуров. При пъпешите ситуацията е същата. За пример Кабуров даде производител от Южна България, който тази година е засял 10 000 дка с пъпеши на семка, от които почти нищо не е набрал.
Според него ръстът от 40.9% при доматите от полето има обаче логично обяснение, тъй като в Пазарджишко е започнала работа консервна фабрика и за производителите е осигурена реализация. "Става дума за реално произведени домати и дори наличните количества не достигат. Ако има добри преработватели или сигурност в пазара на България, площите с домати ще се увеличат. Българският производител има капацитет да произвежда, ако му се каже какъв сорт, какви изисквания да спазва и да има сигурност в пазара“, убеден е зеленчукопроизводителят.
Данните сочат, че производството на зеле от открити площи изостава съществено – с 36,2%, Иван Кабуров обяснява това с факта, че отглеждането му е доста трудно по нашите ширини. През това лято му се е наложило два пъти да пресажда зелето, което самият той отглежда, като това е ставало в най-голямата жега. За него въпреки трудностите зелето е приятна култура, цената му е добра, а освен това има пазар за стоката си, която реализира в голяма търговска верига.
„В момента се толерира всичко евтино, което се произвежда у нас“, категоричен е стопанинът с дългогодишен опит. Той смята, че пиперът малко, по-малко ще отпадне, тъй като е скъпа и рискова култура с много болести и неприятели. „До 3 хил. лева стигат разходите на декар, а после на пазара ти се подиграват, а когато го дадеш за преработка – вземат ти го на 50% под себестойност. На реалния пазар консумацията е малка, а и внасят стока от трепи страни“, коментира Кабуров.
Производството на оранжерийни домати намалява с 28 % и този недостиг веднага се усеща по борсите, където сега вървят по 3-3.5 лева. Същата е картината и при краставиците от парници. Вместо да са 1,7 - 2 лв./кг, те в момента са по 4 лв./кг на едро.
Според него трябва да се увеличат субсидиите на зеленчуците, за които се иска много ръчен труд и се засаждат с разсад. И колкото повече разходи имаш на декар, толкова по -висока да е субсидията, това да ти покриват. За пример дава разходите за разсада на пипера или доматите. „Субсидиите да покриват амбалажа, тогава нека да видим този, който краде субсидии дали му трябват опаковки, щом не бере. Нека да бъде заложено да се платят и заплатите, да се вижда кой назначава работници и колко има“, казва още зеленчукопроизводителят.
„Разпределението на субсидиите трябва да се прави целенасочено, а не на калпак. Това е задача на аграрното министерство и ДФ „Земеделие“, така че да се регулират нуждите на българските потребители и да се подпомогнат реалните земеделски производители“, категоричен е Иван Кабуров.
3 КОМЕНТАРА
24.09.2024
17.09.2024
16.09.2024