Идеалния картоф с идеалния размер, предпочитан от потребителите, намираме на търговски щанд по време на Фестивала на чесъна в село Долни Раковец, община Радомир. Както долнораковският чеснов лук привлича интереса на купувачите, така картофът от друго село в общината – Друган, също се отличава с качество.
Петър Кировски: Стандартите за земята вече са приемливи за земеделците
„Уникален картоф имаме. Като качество не сме добивали такъв от три години насам”, споделя пред Агри.БГ производителят Бисер Славков, докато синът му едва смогва на клиентите на сергията. Другата много добре котираща се на пазара култура от семейната ферма на Славкови е лука.
„Въпреки че ни радва резултатът от продажбите на картофа, добивът му не беше толкова голям. Вместо 5 тона от дка излизаше по 3 тона/дка. Кромидът обаче се получи едър, високодобивен, лъскав и с много добри вкусови качества. Ние го отглеждаме от балучка и по този начин всичко е ръчно после – трябва да му се изрежат перата, да съхне, не става машинно както при този, който е от семе”, обяснява земеделецът.
Всъщност голяма част от картофа, лука и чесъна на Славков отива за плащане на рента. Семейството отглежда предимно зърнено-житни култури – пшеница, ечемик, слънчоглед и царевицата. Докато житото тази година е дало завиден добив в региона – средно по 600 кг/дка, то при пролетниците резултатите са лоши заради липсата на влага.
„Сушата все повече ни мори с всяка следваща година. Добивът на слънчогледа беше 100 – 150 кг/дка. Но най-плачевно беше състоянието на царевицата, а ние заложихме повече площи с нея при сеитбата. Има корени, които изобщо не вързаха, слаба е, няма да избие дори жътвата. От житото сме доволни, но като цяло тежката ситуация, кредитите и необходимостта от средства за следващата реколта, ни принудиха да я продадем на 33 стотинки”, разказва Бисер Славков.
Въпреки, че площите му с картоф и лук не са основните в стопанството – 40 дка и около 3 дка, той разчита именно на тези култури, за да покрие част от нуждите на фамилното земеделие.
0 КОМЕНТАРА