„Влак, жена и разсад не чакат, те се чакат”. С тази градинарска сентенция започва разговорът ни с агрономът Ради Радев, който има 50-годишен опит в градинарството и е известен производител на разсад у нас.
Производството му за площи на открито и за оранжерии е бутиково, ориентирано предимно към малки и средни стопанства. Намира се в района на Пловдив, но има партньорска мрежа в цялата страна. Неговото верую е, че разсадът не е стока, а базисна част от зеленчукопроизводството, ето защо готовността и подготовката на фермера за него е ключова.
„Производителите на разсад работим с посевните качества на семената – с тяхната кълняемост, кълняема енергия,… Работим по сортова агротехника, но и по лотовата агротехника. Можем да кажем, че всяка партида семена има ЕГН, което определя лотовете на сорта, съответно посевните качества.
Ние предлагаме за това нещо да си партнираме с фирмите за семена и предварително да получаваме информация за бъдещото развитие на семената по партиди, по лотове. Така се стремим проблемите в началния етап да останат при нас, а при фермерите – другите: избор на сорт, условия в оранжерията и прочее”, обяснява експертът.
Ради Радев: Няма такова нещо като некачествен разсад, има неправилно подбрана технология на отглеждане.
Дългогодишният агроном и градинар подхожда с голяма педантичност и отговорност към своята работа, защото както и при хората, полагането на добри основи в началото на живота, предпоставя по-нататъшното развитие.
„Работата ни с клиенти (земеделци) започва с анкета за това какво търсят, за кога, кой сорт… Насочваме ги към колеги, които могат да ги запознаят предварително с характеристиките на сорта и потребителските изисквания. Едно е да правите домати за прясна консумация на морето да кажем, друго е за някой локален пазар. Търсенето е съвсем различно.
При настоящите климатични условия вече не може да се говори за ранни, средно ранни и късни производства на домати да речем. И на 1 януари има домати в магазините, което за България преди 50 години беше немислимо. Сега възможностите са много, но трябва да се премислят добре. Въпросът е кога съответният българския фермер желае да влезе на пазара, да избере ниша с продукта, който произвежда”, акцентира Радев.
По думите му от голямо значение е и самото транспортиране на разсада до новият му дом, където условията трябва да са предварително осигурени спрямо нуждите му.
„Има си съответна подготовка за разсада за пътуване. Всеки, когато тръгне на море, приготвя багаж, проверява изправността на колата, подготвя се, а като вземе разсад често го хвърля го в буса и той докато стигне… Това е неправилно. Ние транспортираме разсада в климатизирани фургони, определяме си часа товарене и разтоварване, а клиентът е подготвен да го приеме. Предварително са му дадени инструкции как да създаде условия за приема му, защото това са млади растения, които трябва да получат необходимите грижи”, казва още Ради Радев.
1 КОМЕНТАРА
08.08.2024