Изкупната цена на угоените прасена (живо тегло) в страната е от 3.20 до 3.30 лв./т без ДДС, като тя отразява сегашните икономически реалности и покрива направените разходи за производство, сочат данните на Асоциацията на свиневъдите в България. 

Четете още: До 17 ноември фермерите попълват сами електронните анкети за реколта 2024

 

„Поради засиленото търсене към края на годината има вероятност изкупната цена на свинете леко да се повиши, но това са сезонни промени, които са в рамките на нормалното. Очаква се до края на 2024 г. произведеното свинско месо у нас да бъде между 80 000 и 82 000 тона“, прогнозира Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България.  

За момента това е таванът на българското свинепроизводство. 

От думите му става ясно, че в края на миналата година и в началото на тази е отчетено леко разширяване на производството. У нас засега няма затваряне на свинекомплекси. Като се отчитат икономическите реалности, международните пазари, климатичните условия, войната в Украйна и др., разширяването е умерено като повечето производители внимават как го правят, тъй като имаме непредсказуеми ситуации. „Цените на суровините за фуражи са на добро ниво, но има опасения, че може да поскъпнат през следващите периоди. В момента цената на фуражите е особено ниска в България, Румъния и Украйна“, каза още експертът. 

Чуждестранната селскостопанска служба на Министерството на земеделието на САЩ в Киев прогнозира, че се очаква украинският износ на зърно да намалее през пазарната 2024/25 година поради по-малки реколти, по-строгите експортни доставки и проблеми с корабоплаването през Черно море. Агенцията предвижда 18% спад на износа на пшеница от воюващата държава до 15,2 милиона тона. 

В определени региони на Стария континент цените на фуражите са по-високи, на друго място по-ниски и като цяло обстановката не е балансирана. В Европа има намаление на свинепроизводството, което е свързано с екологичните изисквания и повечето страни свиват стадата си до нива на самозадоволяване. 

„У нас достигането на 100% самозадоволяване на потребностите за пресния пазар и преработката ще стане вероятно когато се появят кланици, които да осигурят нужните количества за месопреработвателната индустрия. 
Това е начинът, за да произвеждаме повече свине, сега стоим на ниво, което задоволява цялата прясна консумация и около 40% от свинското месо в колбасите е с български произход“, обясни Михайлов. 
Около 7 хил. тона свинско месо изнасяме годишно, като предимно експортът се прави за Гърция и Румъния.

През последните месеци у нас са констатирани доста случаи на АЧС при дивите свине, от 200 случая отчетени в Общността, 80 са били в България, стана ясно от думите на Михайлов. Вирусът е по-активен в горите през есента и зимата, а при промишлените стопанства и т.нар. заден двор – през пролетта и лятото.