Проф. Ганева, ИЗК “Марица” разработва нови сортове от много зеленчукови култури. Кои са най-перспективните от тях?

В ИЗК “Марица” се води селекция на основните зеленчукови култури, които са с икономическо важно значение за страната. Това са домати, пипер, краставици, зеле, пъпеши, тиквички, градински грах и фасул, картофи и лук.

Създаваме технологии както за нашите традиционни сортове, за агроклиматичните условия на България, така и за нетрадиционни култури, които все повече навлизат в нашата ежедневна кулинария и се търсят от хората. Сред тях са манголд, салатно цвекло, аспержи и други. Интересът към тези култури се увеличава, затова се стремим да предложим технологии за тяхното отглеждане, за да могат производителите да получат максимално високи добиви и с добро качество.  

Имаме селекционери за всяка култура и всеки от тях се стреми да предложи сортове, които търси фермерът. Създаваме сортове и за отглеждане в личните дворове.

- Накъде са насочени усилията в селекцията?

В ИЗК “Марица” има традиции при създаването на нови сортове зеленчукови култури. Преди да се предложат за признаване, като нови сортове се прави оценка и отбор по органолептична характеристика, тоест водещи са вкусовите качества, но същевременно търсим добив и устойчивост.

Производството е рентабилно, когато имаме висок добив. Затова основното търсене на селекционерите е високата продуктивност и качеството. Но има и бутикови сортове, които биха могли да се отглеждат от определен кръг земеделци, любители-градинари, които се интересуват от различни, нехарактерни за вида цвят, форма, вкус. 

При някои от сортовете зеленчукови културите търсим по-кратък вегетационен период - за по-малко време да получим повече продукция. Те са за райони с по-висока надморска височина, където периодът за отглеждането на културите е по-кратък. 

- Намалява делът на големите зеленчукопроизводители за сметка производителите в личните стопанства. Това налага ли корекция в селекцията на културите?

Производителите отглеждат това, което е характерно за региона, където те живеят. Те имат традиции и опит в производството. Има фермери, които искат да внедряват нови сортове. Започват плахо и успяват.

Традиционните едри земеделски производители, които отглеждат зеленчуци на много хиляди декари, не поемат големи рискове, интересуват са от търсенето и предлагането на пазара и печалбата. На територията на страната, на по-големи площи се отглеждат пипер, домати за промишлена преработка, пъпеши, зеле, лук. 

Ние, учените също се съобразяваме с промените на пазара и искаме българските фермери да устояват на конкуренцията, да произвеждат повече и повече. В България основно е ранното и средноранно производство на зеленчукови култури. Нашите фермери имат опит и знания, могат да произвеждат качествена продукция, която да задоволи пазара. Вносът да бъде по-малък и дори да можем да изнасяме, тъй като нашите зеленчуци са търсени и в съседни на нас страни.

Българските зеленчуци са известни със своя вкус и качество. Проблемът с работната ръка в зеленчукопроизводството е голям, но не при всички зеленчукови култури могат да се механизират процесите, има много ръчен труд. Фактор са и климатичните условия, които се променят и влияят на растенията. Появяват се нови неприятели и болести, но ние от института сме готови да помагаме, за да може България да си запази нивото на производство на зеленчуци отпреди години и това да остане водещ отрасъл. 

- Налага ли промяната в климата все по-голям дял от зеленчуците да се отглеждат в оранжерии?

Оранжерийното зеленчукопроизводство винаги е било интензивно, модерно, но то не заема чак толкова големи площи и не може само със зеленчуците в оранжерии да се задоволи пазарът. Така че полското производство е основно за България. То именно е и производството, което осигурява суровина и на преработвателната промишленост, която е изключително важна.

Трябва да имаме на пазара не само свежа продукция, но и да имаме преработени продукти, замразени, консервирани, сушени и др. Затова ние предлагаме както сортове за прясна консумация, така и сортове с определени качества подходящи за преработвателната промишленост.