Продължава акцията по проверка на складовете за съхраняване на препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност. Проверките са разпоредени със заповед на министъра на околната среда и водите Емил Димитров и се извършват от Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) и Басейновите дирекции.

Опасни пестициди залежавали още от края на миналия век

В рамките на акцията ще бъдат проверени множество обекти. Разпореждането на министъра е те да бъдат оценени в зависимост от потенциалния  риск от замърсяване на повърхностните, подземните води и почвите и да бъде осигурено безопасното съхранение на препаратите до окончателното им обезвреждане.
 
Днес, 4 септември, министърът на околната среда и водите Емил Димитров ще провери хода на започнала акция по разчистване на склад с негодни за употреба препарати за растителна защита в село Елхово, област Стара Загора. 

100 тона са откритите пестициди в бивши кооперации у нас


Акцията е в изпълнение на указания на прокурор Явор Димитров от Върховна административна прокуратура (ВАП) за незабавно изчистване на обекта поради опасност от замърсяване на вододайна зона. Във връзка с това министър Димитров създаде организация за незабавно изпълнение на указанията на прокурора. На място са експерти от РИОСВ Стара Загора и от подразделението Tredi на френската Seche Group, специализирана в управлението на опасни отпадъци. Те разполагат с апаратура, която прави експресен анализ и на място се определя какъв е типът на пестицидите и как по-безопасно да бъдат третирани.

Акцията е разпоредена от министър Димитров, във връзка с постъпило искане от областния управител на Стара Загора до зам.-главен прокурор Десислава Пиронева от ВАП за съдействие в дейностите по премахване и обезвреждане на нерегламентирано съхранявани негодни за употреба препарати за растителна защита в Елхово, тъй като складът там е оценен като рисков.

По-късно ще бъде проверено и изпълнението по почистването на пестициди в два склада в старозагорското село Яворово, които бяха разкрити на 27 август 2020 г.
 

След проверката на място, ето какви са резултатите:

„През последния месец сме събрали 50-60 тона стари пестициди в цялата страна“, съобщи министърът на околната среда и водите Емил Димитров.

Той обясни, че на някои от местата се налага да се копае, тъй като пестицидите са заровени, някои са в бетонни резервоари, засипани с цимент или земя. Други са в складове, които са полуразрушени. Според него най-опасни са тези, които са на територията на бившите селскостопански летища, защото са с висока концентрация.

„Препаратите са изключително опасни, правени са през 60-те години, не отговарят на никакви стандарти и са много вредни и канцерогенни. Тях ги изваждаме с приоритет. Притесняваме се, защото са в ръждясали бидони на по 40 години и скъсани чували. Сега трябва да се извадят, преопаковат, складират и да бъдат изнесени за обезвреждане в чужбина“, каза министър Димитров.

Той припомни, че през миналата година 3700 тона стари пестициди са унищожени по българо-швейцарската програма. Тази година процесът продължава и ако бъде осигурен достатъчен финансов рескурс се очаква в рамките на година и половина-две да може да се изчисти всичко.