Около 292 000 тона пестициди са продадени в Европейския съюз през 2023 г., съобщи Евростат. Това е най-ниското ниво от началото на събирането на данни през 2011 г. Статистиката сочи намаление от 9% в сравнение с 2022 г. и спад от 18% в сравнение с 2021 г. 

Четете още: Използването на едни и същи активни вещества, поставя културите в риск от резистентност


Този спад може отчасти да се обясни с нарастващите разходи за пестициди, които до голяма степен са причинени от войната в Украйна и произтичащата от нея нестабилност на пазарите. Наблюдава се и забавяне на европейската икономика през 2023 г., което също може да е фактор, обясняващ този спад. Въпреки това, колебанията в продажбите на пестициди са повлияни и от преобладаващите агрометеорологични и икономически условия, уверяват от Европейската статистическа служба

В зависимост от видовете пестициди, продавани в ЕС, основните категории през 2023 г. са били „фунгициди и бактерициди“, които са заемали 39% от обема на продажбите. Следват хербицидите, на които се падат 36% от търговията, а на трето място са „инсектициди и акарициди“, които заемат 17% от сделките. 

Четири държави от ЕС - Франция, Испания, Германия и Италия са регистрирали най-високите продадени обеми в повечето основни групи. Тези държави са и основните селскостопански производители в ЕС, като колективно притежават 52% от общата използвана земеделска площ в ЕС и 49% от общата обработваема земя в ЕС .

Между 2011 и 2023 г. са отчетени резки контрасти в продажбите на пестициди в ЕС. От 21-те държави, за които Евростат има налични данни, в 16 държави от ЕС има по-ниски обеми на продажбите, като 4-те страни с най-рязък спад са Португалия и Италия като всяка е с -44%, следвани от Ирландия и Словения, при които всяка е намаление от -38%. 

За разлика от тях, по-високи обеми на продажбите са наблюдавани в 5 държави от ЕС, като най-рязкото увеличение се наблюдава в Латвия с +55%, Австрия с +52% и Литва с +11%. 
 

Подкрепете независимата журналистика