Една година след срока за подаване на заявления на Кампания 2023 дългоочакваното плащане по Екосхемата за постоянно затревени площи (Еко-ПЗП) е направено. Не са малко случаите обаче на животновъди с отказано плащане, тъй като са изпратили само една страница от сканирания „План за паша“. 

Четете още: Странни парадокси при търговете за ДПФ за животновъди в Силистра

Някои фермери дори бяха уведомени по телефона за този пропуск – прикачена само една страница. А защо се е стигнало дотук, нека си припомним реда за кандидатстване.

1. Животновъдът заявява електронно животни и площи, с които ще участва по мярката в Общинските служби по земеделие в присъствието и от ръката на служител в ОСЗ на настолния му компютър;
2. В определен срок с тези заявени животни и пасища се съставя „План за паша“. Той се въвежда електронно в системата на СЕУ;
3. Планът за паша е нужно да се разпечата на хартия, за да бъде подписан от ветеринар, зоотехник или агроном, който не винаги се интересува кога, къде и как фермерът си пасе животните;
4. Подписаният хартиен План за паша трябва да се сканира и сканираният файл да се прикачи в СЕУ, където той вече е изготвен в цифров вид;
5. Планът за паша е от две страници, а системата на СЕУ позволява качването на само един файл. Ето защо сканираните две страници на Плана трябва да бъдат направени на един файл или двата файла да се архивират в един. Какъв процент от животновъдите с пасищни животни обаче притежават уменията да извършат това!?
6. След като архивираният файл успешно се прикачи, трябва да се мине в режим „Приключване на редакция“;
7. След „Приключване на редакцията“ в СЕУ е нужно да се мине в режим „Автоматични проверки“;
8. След успешното (а то може и да не е успешно) приключване на „Автоматични проверки“ е нужно да се превключи в режим „Изпращане в ИСАК за ръчно зареждане“;
9. Ако има сигнал от СЕУ за грешка, системата се отваря за редакция и се преминава отново по всички по-горе описани точки.

След като мине през горните десетина действия с възможност за грешка във всяко едно от тях, всеки кандидатствал животновъд смята заявлението за приключено.

Друг е въпросът, че преди година СЕУ работеше бавно през деня, сигнализираха животновъди тогава. Тази година системата бе драстично променена и този проблем е отстранен, допълват те.

„Планът за паша присъства електронно в СЕУ, разпечатан, подписан, сканиран и качен е. Но е качена само едната страница, дали по моя грешка или заради лошо работещата система тогава, не се знае. След уведомяването по телефона за пропуска, отворих отново акаунта за редактиране в seu.dfz.bg и прикачих файла с двете страници. 

И към момента са налични в системата на СЕУ. Не били изтеглени в ИСАК, тъй като статусът на акаунта не бил оставен в режим „Изпращане за ръчно зареждане в ИСАК“, споделя Пламен Якимов, председател на Областния съвет по животновъдство в Ловеч, който е съдействал на свои колеги и се сблъсква с настоящия проблем.

Стопаните задават следния реторичен въпрос:

„Защо е нужно Планът за паша, който е изготвен от всеки животновъд в присъствието и от ръката на служител в ОСЗ при подаване на заявлението за подпомагане, с посочени животни и пасища, съществуващ в машинно четим вид в seu.dfz.bg, да бъде разпечатван, подписван от агроном/ ветеринар, сканиран и качван после в системата в машинно невъзможен за четене формат, за да бъде изтеглен в ИСАК? Защо е утежнен редът по заявяване на схемата Еко-ПЗП?"

Според тях с премахването на изискването за подпис на хартия от ветеринар/ агроном и сканиране на дипломата му, процедурата ще се облекчи неимоверно и ще се премахнат десетките възможности за грешка и отказ на плащане по схемата за животновъдите.