Държавата да предприеме мерки в защита на българските производители на храни, тъй като настоящата ситуация на пазара на хранителни продукти у нас ощетява както производителите, така и потребителите. За това призоваха от Българската агрохранителна камара на пресконференция, посветена на нарастващите цени на храните и диспропорциите в разпределянето на добавената стойност между участниците във веригата за доставки на храни

За да бъде решен този проблем обаче, е необходим внимателен анализ, преди да се прилагат административни мерки, е позицията на организацията, пише БТА.

"Живеем във време, в което се случват недопустими неща и не можем да бъде безразлични към това, което се случва на българския пазар. Не може да не ни вълнуват цените на хранителните продукти, тяхното справедливо разпределение и добавената стойност между всички участници на пазара, защото ние сме именно хората, които произвеждаме тези храни", каза Венцислав Върбанов, председател на камарата.

По думите му на пазара у нас се случва голяма несправедливост, която ощетява производителите и потребителите на храни.

"Ние искаме дъжавата да си влезе в ролята. На първо място искаме контролните органи да започнат да извършват своята контролна дейност така, както е регламентирано в нормативната уредба. Дори не смятаме, че веригите са виновни за нещо, защото просто те са намерили една ниша, в която се развиват необезпокоявани и бизнес логиката ги кара да правят това, което правят в момента", каза Върбанов.

Преди да се извършват административни действия за регулиране на пазара на храни у нас, трябва да бъде направен подробен анализ, от който да се види къде точно са проблемите в сектора. 

На пресконференцията беше посочено още, че през последните години се откроява ясно свиването на българското производство, особено животновъдството и производството на плодове и зеленчуци.

Владислав Михайлов, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, посочи, че няма бизнес, който да може да се издържа, ако няма пазар. "Това е най-големият проблем на българския аграрен сектор, че целият пазар ни беше отнет, ни беше откраднат. Над 70 процента от всички продажби на хранителни стоки, както се водят по статистика бързооборотни стоки, е концентриран в 6 големи търговци, собственост на 5 големи международни компании", каза Михайлов.

По думите му трябва да се мисли в посока на регулация, която да гарантира достъп на българския производител на храни до пазара.
Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България, посочи, че освен вътрешни, и външни фактори влияят на пазара. Той даде пример със заболяване по свинете в Германия, което е провокирало масово клане на животни от страна на германските производители, довело до свръхпредлагане, респективно до спад на изкупните цени в България, тъй като голяма част от месото у нас се внася главно от Германия, Испания, Франция.

По думите му гоненето на всяка цена на ниска себестойност се отразява на качеството на продуктите, а качеството на храната е в основата на здравето на една нация.

"Призоваваме чрез регулатори да се постигне такъв баланс да се произвеждат качествени продукти, които да се продават на себестойност или малко над нея, иначе няма да остане никой на пазара", каза Михайлов.

Председателят на Българската агрохранителна камара Венцислав Върбанов заяви, че браншовата организация и всичките ѝ членове призовават за пълна забрана на имитиращите продукти, "защото това е отрова, с която храним българското население". Освен това организацията е категорично против влагането на различни видове брашна от насекоми в българските храни.

Сред мерките, които камарата подкрепя относно справедливото разпределяне на добавената стойност между участниците в агрохранителната верига, са такива, които предвиждат въвеждане на предпазен механизъм, който да гарантира, че производителите не са принудени да продават под себестойност.

Организацията настоява за подобряване на договорните отношения и премахване на нелоялните практики, тъй като в момента производителите на практика не преговарят с търговските вериги, а просто се съгласяват с поставените условия.

Камарата призовава за въвеждането на държавни стандарти за основните хранителни продукти, за съответствие на стандартите за храни внос от трети страни с тези на българските храни, включително прилагането на стриктен контрол, повишаване на прозрачността в ценообразуването, механизми за запазване на разпознаваемостта на българските продукти в търговските вериги и развитие на късите вериги на доставки.