От 7 януари влязоха в сила промени в Наредбата за контрол на стоките с висок фискален риск, чийто ефект производителите на плодове и зеленчуци ще усетят през лятото по време на беритбената кампания.
С измененията ще се облекчат притесненията на производителите, когато гонят срокове за доставка и нямат яснота за точните количества на продукцията от полето.
„За нас промяната е съществена, защото в първия вариант на наредбата земеделските производители винаги изпадаха в положение на виновност. Освен това се създаваха предпоставки за санкции, тъй като нямаме кантари на полето, а плодовете дават фира. Да не говорим, че камионът може да не тръгне навреме и да закъснее. Има хиляди причини да не стигне в точния час във фабриката. Всичко това генерално усложняваше ситуацията на земеделския производител“, коментира за Агри.БГ Цветан Цеков, председател на Управителния съвет на Браншова камара „Плодове и зеленчуци“.
Той обаче има сериозно притеснение, че основните нарушители на правилата са хората с малките бусове до 3 тона, които след въвеждането на Шенген ще влизат от Гърция без проблеми. „Съществуват предпоставки за злоупотреби, тези бусове не подлежат на контрол и в един ден могат да отидат и да се върнат няколко пъти“, сподели още Цеков, който уточни, че при последната кампания по прибирането на плодовете няма санкционирани от НАП производители от Браншовата камара „Плодове и зеленчуци“.
Според него най-голям шум досега са надигали тези, които са едновременно производители и вносители.
„Техните притеснения са ни ясни, тъй като някои представят гръцката продукция за българска. Това се отнася и за преработватели, които декларират, че преработват родна стока, но всъщност използват вносни суровини“, уточни биопроизводителят.
Аналогична ще бъде ситуацията и по границата с Румъния, тъй като приемането ни в Шенген облекчава транспорта, а вече има канали от Молдова и Украйна, по които още по-лесно ще се внасят нерагламентирано плодове, зеленчуци и други земеделски стоки.
„Смятам, че този внос ще даде много сериозно отражение върху българските и румънските продукти. Предстои да видим идващото лято какво ще се случи, но не съм оптимист, че нещата ще бъдат добре за българските производители. Да се надяваме, че това няма да е поредното цунами, което ще мине през нашето производство, защото климатичните промени и пазарните сътресения са ни достатъчни и нямаме нужда от един такъв безпроблемен внос“, смята Цеков.
11 КОМЕНТАРА
13.01.2025
09.01.2025
09.01.2025
09.01.2025
09.01.2025
08.01.2025
08.01.2025
08.01.2025
08.01.2025
08.01.2025
08.01.2025