Голямата новина за това как животновъдите най-накрая ще могат да участват с приоритет при търговете за обработваеми земи от Държавния поземлен фонд (ДПФ), се оказа не особено добра.
Своя опит пред Агри.БГ споделя животновъда Ерик Борисов.
“Поредният странен случай при търговете от ДПФ. Кандидатствам за 40 декара - три имота от землището на община Плевен, близки до моята ферма. Преди седмица отидох и подадох документите си, тъй като търгът ще бъде утре, четвъртък, 8 август. При което служителите от областната дирекция по “Земеделие” в Плевен ме попитаха дали имам някакви заявени обработваеми площи за последните три години.
Отговорът на този въпрос е не, тъй като до момента не съм имал възможност да участвам в търгове именно заради неуредиците в закона и липсата на приоритет за животновъдите. Точно затова и фермерите толкова много се зарадваха на промените в закона.
Съответно служителите ми отговориха, че дори и да спечеля търга за въпросните имоти, много трудно ще се сключи договор, тъй като е трябвало да имам история.
Това, което ми обясниха е, че е трябвало да имам поне 40 дка обработваема земя, заявена за предходните три години, за да мога сега да взема тези 40 дка.
Първоначално си помислих, че има някаква грешка и че не са прочели добре закона, но се оказва точно така.
Веднага сигнализирах на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), а оттам уточниха, че има такова изискване, но то е за зеленчукопроизводителите, тъй като наистина няма как да гледаш зеленчуци без да имаш земя. Но защо се прилага и за животновъдите?”, пита Ерик.
Справка на Агри.БГ пък показа нещо съвсем различно. От Заповед № РД–04–157 от 25.06.2024 г. за откриване на конкретната процедура за провеждане на търг (първа тръжна сесия), става ясно, че животновъдите (които не са биологично направление) трябва да имат регистриран обект и да са заявили животните си за подпомагане през предходната година в Интегрираната система за администриране и контрол.
- имат регистрирано правно основание за ползване на земеделски площи, заети със зеленчуци;
- кандидатстват за площи за създаване и/или отглеждане на трайни насаждения и за предходните три години имат регистрирано правно основание за ползване на земеделски площи, заети с трайни насаждения;
- кандидатстват за отглеждане на едногодишни полски култури и многогодишни фуражни култури – житни, бобови и техните смеси, за изхранване на животни и които са собственици или ползватели на животновъдни обекти, регистрирани в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), и на селскостопански животни, заявени за подпомагане през предходната година в Интегрираната система за администриране и контрол;
- кандидатстват за биологично производство на зеленчуци, трайни насаждения, едногодишни полски култури и многогодишни фуражни култури – житни, бобови и техните смеси, за изхранване на животни и са сертифицирани за биологично производство;
- са физически лица или еднолични търговци на възраст до 40 години, които кандидатстват за отглеждане на зеленчуци и трайни насаждения, но нямат регистрирано правно основание за предходните три години за ползване на земеделски площи, заето със
зеленчуци и трайни насаждения.
Съответно на младия фермер, който има заявени 15.6 животински единици (ЖЕ), му се полагат далеч повече от 40 дка и не би следвало да има проблем при сключването на договора.
Случаят на Ерик Борисов за съжаление не е единствен.
Друг млад фермер отново от област Плевен участва в търг за земи в община Долна Митрополия. Пред Агри.БГ той обясни, че от над 100 животновъда в областта, в търга, който се проведе днес, 7 август, участие са взели само 15 души. За същия проблем ни сигнализираха и фермери от област Русе.
Проблемът обаче не е липсата на интерес към търговете.
Фермерът кандидатства за 300 дка от ДПФ и оттам служителите отново обясняват, че тъй като за предходните три години е заявявал 280 дка обработваема площ, няма как да вземе тези 300 дка, а максимум 280 дка.
“Всички тези неясноти и пречки допълнително отказват животновъдите да ходят по търгове. И това е показателно и се вижда от малкия интерес.
Същото важи и за мен - ако знаех, че ще трябва да имам 3 години история при заявяването на обработваеми земи, нямаше да плащам депозити, да вадя удостоверения и да се занимавам с тези търгове. Но мислех, че имаме приоритет и наистина нещата са се оправили за животновъдите. Уви май не е така”, заключи Ерик Борисов.
От НОКА пък съобщиха, че по тяхна информация земеделското ведомство вече е изпратило инструкции към всички ОДЗ как да тълкуват “площи”, но за съжаление там, където има вече издадени протоколи, не може да се правят промени. А за фермерите остава да обжалват. Много от тях обаче се страхуват да го направят, споделят фермери, а от НОКА добавят:
“Нека там, където има подобни проблеми, фермерите да не се притесняват, а да обжалват. Те са в правото си!”, коментира за Агри.БГ Симеон Караколев, съпредседател на организацията.
Агри.БГ продължава да следи случая.
8 КОМЕНТАРА
08.08.2024
08.08.2024
08.08.2024
08.08.2024
08.08.2024
08.08.2024
07.08.2024
07.08.2024