Още през март се очаква Европейската комисия да предложи пакет с конкретни мерки за преодоляване на кризата във винопроизводството. По този начин ще се предостави незабавен отговор на нуждите на сектора, без да се чака реформата на Общата селскостопанска политика.

Винари: Липсва ни имидж, няма бранд „българско вино“

 

Това стана ясно от думите на европейския комисар по земеделие Кристоф Хансен пред депутатите от ресорната комисия в Европейския парламент по време на извънредно заседание в Страсбург. 

Комисар Хансен се надява процесът на договаряне с Европарламента да протече бързо, за да не се бави законодателният процес, тъй като това е едно от основните искания на земеделските стопани от сектора. 

Винарският сектор е подложен на натиск, променя се поведението на консуматорите във връзка с потреблението на виното и в този смисъл е важно да постигаме бързи резултати“, каза още Хансен. 

Има „спешна необходимост от прилагане на конкретни мерки за справяне с кризата, засягаща лозаро-винарския сектор“, предупредиха по рано през месеца 70-те членове на междупартийната група на Европейския парламент за вино, качествени храни и спиртни напитки, в писмо до земеделския еврокомисар.

Те призовават да се използва всяка законодателна възможност за ускоряване на темпото и създаване на конкретно предложение и промени в законодателството, без да се чака следващата реформа на Общата селскостопанска политика, защото това би било твърде късно за много земеделски стопани и винопроизводители в Европейския съюз. 

Йордан Чорбаджийски: Сивият сектор е огромен проблем в лозарския бранш

 

Лозаро-винарският сектор е един от най-потърпевшите от последиците от настоящата екологична и климатична криза. Винарската индустрия в Европа е изправена в момента пред недостатъчно потребление на пазарите и свръхпроизводство в някои лозя, което води до спад на продажните цени, докато производствените разходи се покачват на фона на инфлацията и климатичните рискове.