Още през март се очаква Европейската комисия да предложи пакет с конкретни мерки за преодоляване на кризата във винопроизводството. По този начин ще се предостави незабавен отговор на нуждите на сектора, без да се чака реформата на Общата селскостопанска политика.
Това стана ясно от думите на европейския комисар по земеделие Кристоф Хансен пред депутатите от ресорната комисия в Европейския парламент по време на извънредно заседание в Страсбург.
Комисар Хансен се надява процесът на договаряне с Европарламента да протече бързо, за да не се бави законодателният процес, тъй като това е едно от основните искания на земеделските стопани от сектора.
„Винарският сектор е подложен на натиск, променя се поведението на консуматорите във връзка с потреблението на виното и в този смисъл е важно да постигаме бързи резултати“, каза още Хансен.
Има „спешна необходимост от прилагане на конкретни мерки за справяне с кризата, засягаща лозаро-винарския сектор“, предупредиха по рано през месеца 70-те членове на междупартийната група на Европейския парламент за вино, качествени храни и спиртни напитки, в писмо до земеделския еврокомисар.
Те призовават да се използва всяка законодателна възможност за ускоряване на темпото и създаване на конкретно предложение и промени в законодателството, без да се чака следващата реформа на Общата селскостопанска политика, защото това би било твърде късно за много земеделски стопани и винопроизводители в Европейския съюз.
Лозаро-винарският сектор е един от най-потърпевшите от последиците от настоящата екологична и климатична криза. Винарската индустрия в Европа е изправена в момента пред недостатъчно потребление на пазарите и свръхпроизводство в някои лозя, което води до спад на продажните цени, докато производствените разходи се покачват на фона на инфлацията и климатичните рискове.
0 КОМЕНТАРА