По българска инициатива в Европейската комисия да се проведе дебат относно възможността за прилагане на ваксина срещу чума по дребни преживни животни и да се направят предложения за осъвременяване на европейското законодателство в областта на опасните болести по животните. 

Идея: ЕК да извади чумата от списъка на най-опасните болести по животните

 

Това е една от препоръките, посочени в доклада за работата на временната комисия за огнищата на чума и шарка по дребните преживни животни. Документът беше представен в пленарната зала и одобрен от депутатите. 

Ограничаването на ваксинацията води до постоянен риск от заболеваемост в граничните за Европейския съюз държави, каквито са България, Румъния и Гърция. Неслучайно последните доказани случаи на заболяване са именно в нашия регион.

Ваксинацията с наличните ефективни ваксини може да ограничи до минимум опасността от чумата по овцете и козите и да заболяването на бъде контролирано. От друга страна наличието на антитела в животните при липса на клинични изяви и смъртност, не трябва да е причина за унищожаване на цели стада, се казва още в доклада, където са посочени позициите на всички парламентарни групи. 

Освен това народните избраници препоръчват да се подобри комуникацията между институциите, да се проведе информационна разяснителна кампания и ускорено и навременно да се изплащат обезщетенията на засегнатите животновъди.

Поради съмненията, които бяха изказани от собствениците и техните адвокати, в депутатските указания е включено да се инициират промени в националната нормативна уредба, свързани с начина на взимане на пробите.

Необходимо е също така да се регламентира процедурата по взимане на повторни проби и да се прецизират протоколите за взимане, съхранение и транспортиране на проби.
Националната референтна лаборатория отговаря на всички изисквания на европейския регламент относно официалния контрол, категорични са от БАБХ.

Лабораторията в Монпелие, където се направиха повторните анализи пък е референтна лаборатория за чумата по ДПЖ не само за Европейския съюз, но и за ФАО и Международното бюро по епизоотии. Заболяването в българската ферма беше констатирано лабораторно не само у нас, но и във Франция. 

Друго важно предложение е аграрното министерство и хранителната агенция да сформират незабавно екип от специалисти от България и чужбина, който да изготви експертен доклад за състоянието на стадата, да изследва проблема в дълбочина и да представи заключение, на базата на което МЗХ и БАБХ да внесат в Европейската комисия искане за прилагане на дерогация за умъртвяване на животните в стадата във Велинград.

Препоръчва се БАБХ да предприеме необходимите действия за извършване на инвентаризация на животновъдните обекти във Велинград. 

Последната инвентаризация е направена през август, според която в петте засегнати обекта има 1760 животни. След обявяването на заболяването обаче ветеринарните лекари не са допуснати от собствениците до обекта, няма и отбелязано движение в системата ВетИс, поради което животните трябва да са налични.