Все още няма хармонизирано законодателство за категоризиране на животновъдните обекти за отглеждане на свине на открито в Европейския съюз, информацията е ограничена, следователно трябва да бъде тълкувана внимателно. Това каза заместник-директорът на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) доц. д-р Илиян Костов по време на уебинар, организиран от Центъра, на който бе представена кампанията „Да спрем Африканската чума по свинете“ на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ).

Чудо за три дни ли бяха проверките за виртуалните стада?

Основната цел на събитието бе да повиши обществената осведоменост относно заболяването, с фокус върху ключовата роля на фермерите и животновъдите при контрола на Африканската чума по свинете (АЧС). Кампанията стартира миналата година, първоначално в 9 прицелни държави. Тази година ЕОБХ разширява обхвата, като включва нови 9 държави, сред които и България, определени на базата на риска, въз основа на конкретната епидемична обстановка по отношение на заболяването от АЧС. Кампанията допълва настоящите усилия на Европейската комисия и други международни организации, насочени към изкореняване на заболяването в Европа.

На проблеми в практиката при прилагане на мерките за дезинфекция срещу АЧС се спря дoц. д-р Георги Желев от Тракийски университет – Стара Загора, партньор на ЦОРХВ. „Най-честата грешка е смесването на понятията „ефективен дезинфектант“ и „ефективна дезинфекция“, каза доц. Желев, който обясни, че прилагането на дезинфектант не означава, че сме постигнали дезинфекция. 

Доц. д-р Георги Желев: Единственото решение е обучението на всички нива – от фермери, до ветеринарни лекари, експерти и инспектори и упражняване на контрол върху дезинфекциозната ефективност.

Изготвената оценка на риска от АЧС за промишленото свиневъдство в България - новите тенденции в биосигурността, осигуряващи безопасна търговия, бе представена от заместник-директорaна ЦОРХВ, доц. д-р Илиян Костов. Той обърна по-специално внимание на научното становище на ЕОБХ от тази година, което разглежда отглеждането на свине в задните дворове и на открито в държавите членки на Европейския съюз. На тази основа Органът оценява риска от проникване и разпространение на АЧС, свързано с отглеждането на свине на открито, и предлага мерки за биосигурност и контрол в засегнатите от АЧС райони на ЕС. 

„В България благодарение на Българската агенция по безопасност на храните е разработен План 2020 за контрол и предотвратяване разпространението на заболяването АЧС, който  през настоящата година е доразвит. От направения анализ на мерките, заложени в План 2020, може да се направи извод, че мерките вече дават резултат, подчерта доц. Костов.

Кампанията „Да спрем африканската чума по свинете“ на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) цели да повиши осведомеността за африканската чума в 18 европейски държави: Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Естония, Косово, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Северна Македония, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария, Хърватия, Черна гора и Чехия. Тази година тя е насочена към хора в контакт с домашни и диви свине, особено свиневъди и фермери. Изпълнява се със съдействието на местни ветеринарни организации, селскостопански групи, ловни сдружения, гранична полиция и други компетентни органи.