Фермерите и ветеринарните лекари в страната могат да бъдат спокойни, че нужните ветеринарни дейности се извършват и ще бъдат извършвани регулярно и в срок, както и че ще бъдат заплатени на специалистите. Това увери пред Агри.БГ председателят на Българския ветеринарен съюз (БВС) д-р Димитър Цанков.
По-рано до редакцията ни стигнаха притеснения на животновъди дали лекарите на стопанствата им ще извършат актуализацията на животните им във ВетИС и другите настоящи мероприятия, след като са с изтекъл договор с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
В същото време от Агенцията уведомиха, че на 28 януари има утвърден от изпълнителният директор Образец на договор между Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) и регистрираните ветеринарни лекари (РВЛ) за изпълнение на мерките по Националната програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните (НППНКЛБЖЗ) за периода 2025-2027 г., както и Споразумение между БАБХ и БВС.
Същото потвърдиха и от ръководството на Българския ветеринарен съюз.
„Договорите вече се подписват в някои области. В моята област, Видин, това ще стане в понеделник. До средата на другата седмица ще бъдат подписани в цялата страна. Това е четвъртият тригодишен договор, който сключваме с БАБХ, и за първи път се сключва толкова рано. По-рано имаме и Имунопрофилактична програма, приета преди Нова година. Миналата тригодишна такава е приета от Министерския съвет на 22 март, а сега - на 12 декември.
Предишният тригодишен договор е подписан на 26 март, а по-предният – на 22 февруари. Винаги досега извършените дейности на специалистите, предхождащи датата на сключване на договора, са били заплащани със задна дата”, обяснява председателят на БВС.
Д-р Димитър Цанков: Мероприятията, извършени от 1 януари 2025 г. до подписване на договора, ще бъдат платени със задна дата, както и досега. Вече са извършени определени мероприятия, колегите работят и това ще им бъде платено, имаме гаранция от БАБХ.
По думите му в настоящия договор няма никакви промени спрямо предходните. Нововъведения има Споразумението между БАБХ и БВС, в което се указва начинът на уведомяване за мероприятията. Спрямо изискванията поне три дни преди даденото мероприятие съответният ветеринар подава информация за него към ОДБХ. Предвидено е при наличието на някакви обстоятелства, които налагат отлагането му, до 2 часа (краен срок) преди упоменатото време да се подаде ново известие за отмяна на мероприятието.
„Това е по Закона за ветеринарномедицинската дейност, от доста години е така, но сега е по-урегулирано. И досега ги е имало тези уведомления, за да знае официалният контрол кога ние извършваме мероприятия и какви.
Известието за отмяна е, за да се даде време на официалния лекар да не се разкарва напразно. Предоставена е възможност да правим това по няколко начина, не е нужно да е с централизиран имейл до ОДБХ, достатъчно е да се уведоми по някой от използваните комуникационни канали (включително имейл, хартиен носител, вайбър, месинджър) официалният лекар на общината или съответното ОДБХ”, заявява д-р Цанков.
Той съобщава още, че предстои плащане на последните два месеца от 2024 г. за дейностите по профилактика и надзор. „Последният, трети, транш към ветеринарните лекари на плащанията за 2024 г. ще бъде извършен в рамките на февруари месец”, уведомява председателят на БВС.
На финал д-р Цанков уверява, че достъпът до и работата във ВетИС на лекарите не са спирали, включително и дейностите по пререгистрация и идентификация на животните.
„В момента ситуацията в нашата сфера на дейност е доста комплицирана предвид заболяванията, които сериозно навлязоха в нашата страна. За нас е важно да работим в спокойна и уредена обстановка, за да можем да извършваме прецизно и отговорно дейността си. Каквото трябва ни е подсигурено, остава да си вършим съвестно работата, както и досега сме го правили”, казва още д-р Димитър Цанков.
1 КОМЕНТАРА
03.02.2025