Предложението на Националното сдружение на общините за въвеждане на данък върху земеделската земя разбуни духовете сред земеделския бранш през тази седмица след като преди дни от Сдружението на общините поискаха въвеждане на данък в размер на около 1 лев за декар земя.
 
Фермер.БГ публикува мнения и коментари на свои читатели (без редакторска намеса*):
 
„В България сме останали една шепа хора, които работят и реално произвеждат нещо . Всичко останало се изтяга по офиси и министерства и по цял ден гледат календара, кога ще се зададе следващият празник, за да хукнат по Гърция. И за да могат тези паразити да съществуват , ние трябва да бъдем изстискани като лимони , да не можем бял ден да видим от работа и данъци и да съществуваме само за да им осигуряваме безкраен празник . Те дори и за осигуровки нямат грижи , държавата ги дондурка, защото са много ценен материал , например за избори. Колкото до кметовете, ако започнат да им вземат данък далавери, ще се напълни хазната и за бъдещите поколения. Много жалко за такава държава и най вече за народа и. “
[news]
„Колеги, данък върху обработваемата земя е имало и пак ще има, както у нас , така и другаде, докато за данък субсидии, не стоят така нещата!Но в този ред на мисли ми се иска да попитам - къде в страната някой е видял общините да поддържат общинските пътища, визирам черните пътища.АЗ ПОНЕ ОТ 20 ГОДИНИ НЕ СЪМ ВИДЯЛ НЯКЪДЕ , някой да направи за общинските пътища нещо, освен да ги съсипва.Но ние и сега сме данъкоплатци в съответните общини и съсипаните общински пътища , по които трябва да се движим нормално като данъкоплатци, в голямата си част са разорани, "комасирани".В СВИЩОВСКА ОБЩИНА НИ ЗАДЪЛЖАВАТ ДА СКЛЮЧВАМЕ ДОГОВОРИ И ДА ЗАПЛАЩАМЕ НАЕМ ЗА ПЪТИЩАТА, КАК СЕГА ЩЕ ИМ ПЛАЩАМЕ И ДАНЪК ВЪРХУ ТЯХ ???От друга страна , къде са правата на останалите данъкоплатци в общината , които си плащат за тези пътища, а реално те на съществуват???“
 
„Венец, в другите страни може и да има данък на земята , но има и много стимули за фермирите . Ние тук работим под себестойност и когато държавата не може да ти помогне поне да не ти пречи и товари с какво ли не . Защото на нас ни натресоха дивия кэпитализъм и уж пазарна икономика , а те си развиват планово стопаство,което лицемерно накараха нас да унищожим и на практика затриха и цялата ни държава , което беше и целта.“
 
„Аз лично бих плащал по 1лв на декар данък, НО Едно голямо НО Искам сигурност на земеделската продукция която произвеждам. Да спрат набезите върху продукцията и трайните насъждения. Не като отида на другия ден да се чудя теловете ли няма да ги има коловете ли ще са извадени, лозите ли ще са изсечени за дърва, гроздето ли ще е откраднато, обошките дали ще са изсечени. Лесно е да се слагат само данъци на всичко а като ти трябват ти се казва ние не сме пъдари ние не можем да помогнем няма пари и т.н. а в същото време крадът милиони от бюджетите“
 
„Българските производители си плащат данъци, за получените субсидии, в рамките на 15%. По неграмотна обосновка, не съм чувала! “
 
Публикуваме и мнения на експерти по темата, събрани от Българското национално радио:
 
Заместник-преседателят на Националното сдружение на общините Емил Савов заяви, че земята е собственост, която носи приходи и е номрално този актив да бъде облаган.
 
Данъкът върху земята е вреден и ненужен, смята председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи в България Стайко Стайков. Според него общините трябва да бъдат накарани да стопанисват земите си, а не да търсят начини за облагане на земеделските земи.
 
Депутатът ДПС от и член на Комисията по земеделие в НС Ферихан Ахмедова е категорична, че администрирането на такъв данък би било много по-скъпо от приходите, които той ще донесе.
 
Председателят на парламентарната Земеделска комисия Румен Христов също е на мнение, че такъв данък е излишен, а общините трябва да потърсят начин да управляват своята собственост по-добре.
 
 
 
© 2015 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!