Лошата реколта от царевица в Добруджа през последните години провокира редица въпроси. В навечерието на пролетната сеитба стопаните вече са готови с разчетите на какви култури и какви площи от тях ще заложат. Логичен е въпросът колко ще бъдат декарите с царевица – една култура, която натрупа много негативи заради ниските добиви от нея. 

„За голямо съжаление трета година подред сме на много ниски добиви, което е притеснително предвид производствените разходи и предвид разходите, които тепърва трябва да платим за следващата кампания. В този смисъл, да, една част от колегите заявиха, че ще редуцират площите с царевица“, заяви Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

През изминалата стопанска година площите с тази култура в Добруджа бяха близо 817 000 дка, което е спад с от над 150 000 дка.В Добричка област културата се отглежда масово върху неполивни площи, тъй като изграждането на напоителни съоръжения се оказва скъпо и трудоемко.

Очакванията за все по-намаляващи площи от царевица са напълно реални и възможни заради натрупаните загуби от ниските добиви.

Основен фактор срива на добивите от царевица са климатичните промени, които влияят върху развитието ѝ поради плитката коренова система и чувствителността ѝ на продължително засушаване.

През последните години летните месеци се отличават с изключително високи температури, които в комбинация със суховея възпрепятстват опрашването и изгарят растенията.

Липсата на валежи допълнително усложнява производството на царевично зърно. Всичко това провокира земеделските стопани да търсят решения – избор на подходящи хибриди от нова генерация, търсене на възможности за изграждане на поливни съоръжения, дори минимизиране на площите с тази култура. 

Средните добиви от царевица през стопанската 2024 г. в Добричко се движеха от 160 до 415 кг/дка. Това е в пъти по-малко от резултатите преди години и от възможностите на генетиката в момента. По думите на председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова последната добра година за пролетните култури е била 2021 г. 

„Аз лично не вярвам в момента силно да се редуцират площите. Дори след 2007 г. и 2020 г., когато беше голямата суша, царевицата не изчезна от карта на Добруджа. Колкото и песимистично да сме били настроени, царевица в Добруджа ще има“, заяви Радостина Жекова. 

Надежда за това дава наличието на почвена влага към момента. Тази зима се оказа благодатна за чернозема в Добричко поради наличието на дъжд и сняг. За разлика от предходните години, натрупаните запаси сега вдъхват кураж за добра сеитбена кампания на слънчоглед и царевица.