Да се създаде регулаторен орган към държавната администрация, който да е в помощ на земеделските производители при изготвяне на документи в поземлените отношения. Това коментира в интервю за Дарик радио зърнопроизводителят Виктор Ромбаут

Поземлените отношения са сред основите проблеми в сектора. Ако ние успеем да ги решим, останалите проблеми ще се регулират, ще се оправят. Работата в поземлените отношения е малко на парче. Просто никога не е погледнато цялостно да се реши този проблем", отбеляза Ромбаут.

Земеделският производител описа пътя на документите, които трябва един фермер да събере, за да си организира работата със стопанството.

В момента в поземлените отношения имаме дълъг път, който трябва да минем. Имаме агенция Кадастър, имаме Служба по вписвания, имаме съд (що се отнася до поземлените отношения), имаме Областни дирекции „Земеделие”, а пък удостоверения за наследници се вадят от друго място нотариуси трябва да се ползват... само дотук говорим за доста хора и за доста администрация.

И всяка администрация си е пари – и за държавата, но и за човека, който ползва тази администрация. Все пак се плаща – в агенцията по Кадастъра, и при нотариуса... Ние имаме проблем с договорите за наем. Тези договори са по-лесни, по-олекотен вариант са, защото не трябва да минеш през всички тези инстанции, подписваш „на коляно”, ако искаш! И е защитен много повече собственика на земеделската земя, защото ако не се плати, догодина правиш нов договор с когото искаш. Но това не е начинът за правене на земеделие. Зърнопроизводителите трябва да имат дългосрочни отношения със земята си, за да може да се инвестира в нея”, категоричен е Ромбаут

Той обясни, че председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов е направил много разумно предложение – да се направи нов регулаторен орган.

Със сигурност има нужда от едно обединяване на всички тези административни места, на които един фермер трябва да ходи. И това трябва да се случи преди да премахнем наемните договори и да се фокусираме върху дългосрочните поземлени отношения. И в тази връзка Илия Проданов даде много добра идея – да се работи в посока поземлен регулаторен орган, който да обедини всичкото това нещо що се касае до поземлени отношения. И със сигурност има какво още да се мисли в тази посока. Много е важно да решим оттук нататък как ще работим и да променим начина на работа до момента, защото това сега не е бъдещето!”, подчерта още Ромбаут.

Според съоснователя на компания НИК Калоян Куманов подкрепи Виктор Ромбаут за важността на поземлената реформа, но отбеляза и още един голям проблем в земеделския сектор – напояването.

Ние видяхме няколко години поред, в които имаше сериозна суша. Но какъв е проблемът с напояването? Всъщност, ако с другите технологии и практики фермерът може сам да инвестира, да осъществи проекта, то напояването е свързано с държавата. И това е проблем, защото винаги, когато трябва да се направи нещо заедно.

Давам пример – каналите не са частни, те са на „Напоителни системи”. Когато трябва да правиш сондаж – ти имаш нужда от минимум две години, за да получиш разрешително. Това, до някаква степен, е в посока на административните пречки. Но всъщност ние се конкурираме. Като държава се конкурираме с останалите. Конкурираме се с например с Румъния. И това, което ние виждаме е, че в Румъния наистина има много по-сериозно желание и реални амбиции, както и осъществяване на много големи проекти.

Докато в България това към момента не се е случило. Надяваме се, че това, което казва министър Георги Тахов, че напояването ще бъде сериозен фокус и приоритет в работата на министерството на земеделието и храните, ще се случи. И се надяваме, че ще видим реални мерки. Защото дори в момента, когато имахме една добра зима с немалко сняг, информацията е, че повечето от язовите са с намалено количество вода”, коментира Калоян Куманов. 

И той, както и Виктор Ромбаут, са на мнение, че има изключително добри земеделски производители в България и трябва да се промени образът на фермера в обществото

"Ние имаме късмет, че сме в България. Много хора мислят, че фермерите ни не са иновативни, но те са", подчерта Куманов.