С минимум 50 лв./дка да се вдигнат плащанията за необлагодетелстваните райони (НР1, НР2 и НР3). За това настояват от СНЦ „Обединени земеделски производители“ в свое становище относно второто изменение на Стратегическия план за земеделие 2023-2027 г.

Четете още: Расте интересът към екосхемите – трябва ли да ги променяме тогава?

Техният мотив е, че по този начин земеделските производители, които извършват дейност в най-трудните райони на страната, ще имат един гарантиран и значителен доход, който ще им позволи да продължат да се занимават със земеделие. Според Сдружението е нужно бъдещите приеми да бъдат разделени на база три вида допустими бенефициенти, съобразно площта, която те обработват. 

Те предлагат следното разделение – от 10 до 500 дка, от 501 до 1500 дка и над 1501 дка. По този начин ще бъде дадена възможност за конкурентен подбор на проектни предложения, подадени от близки по размер земеделски стопанства. 

„От 2007 г. досега всички приеми, които са отваряни за инвестиции в земеделски стопанства, са били за всички допустими земеделски производители, независимо от икономическия размер на тяхното стопанство. По този начин в конкурентна среда се оказват стопанства, които желаят инвестиция в стопанство с 500 дка и такива с 50 000 дка”, посочват браншовите представители.

Нещо повече, при разделянето на приемите ще се осигури един гарантиран бюджет за всички малки и средни земеделски стопани.
 
Третото им предложение е за промяна на дефиницията за „Активен земеделски стопанин“ и нейното максимално опростяване. За целта е нужно да бъдат премахнати заложените проценти по отношение на доходи и приходи. „Подобна дефиниция е заложена от Унгария и Италия”, дават за пример от „Обединени земеделски производители“.