В нашите градини 100% от кайсиите и 60% от сливите са унищожени преди да настъпят минусовите студове, които се очакват тази седмица. Останалите 40% от сливите цъфнаха, но не знам колко се опрашиха, защото по време на цъфтежа беше много лошо времето.

Димитър Христов: Занимавам се със земеделие с огромна любов и удоволствие

 

Това е картината на кратко в градините на „Каладан“, производители на сушени плодове, които осигуряват суровината си от собствени градини. За ситуацията в силистренския регион споделя Николай Христов, който през тази година грабна приза в категория лозаро-овощар в конкурса AGRI Awards 2025.

В тази необичайно студена пролет, стопаните са имали само един следобед, в който са успели да напръскат с микроемеленти, калий и калций с надеждата да се запази част от реколтата, но сега се очаква нова порция студове, а на минус 6 нищо не помага, става ясно от думите на Николай. 

В момента все още в региона не е особено студено, но температурите тепърва ще падат. Резултатите от пръскането ще станат ясни доста по-късно, когато се стопли времето и може да се види колко от плодниците са потъмнели. 

„Много е притеснителна ситуацията, защото, ако остане под 20-30 на сто от очакваната реколта, това обрича годината на тотална загуба, предвид разходите, които ние ще продължим да правим. Има – няма плод, нашите пръскания вървят. Особено при кайсиите, ако пропуснем пръскане от летораслите тръгва кафяво гниене и отива цялото дръвче“, коментира още Христов. 

От „Каладан“ вече са заявили кайсиите за тотално пропаднали, като мине последният студ ще заявят и сливите, но на тези средства не може да се разчита, тъй като се разпределят според заявените площи. Ако са повече площите – ще бъдат по-малко парите, а в момента целия Североизток е попарен. 

От „Каладан“ смятат, че все още е рано да се мисли за покупка на плодове от други части на страната, в края на април ще има повече яснота, тъй като са засегнати всички овощни видове. 

Техните прогнози сочат, че очакваните студове ще „оберат“ и черешите, тъй като много са напреднали с цветовете и не са устойчиви на студ. 

Ако годината е нулева, ще се радваме, но тя ще е на загуба. И друг път са се случвали нулеви години, преживяваме ги, но тази ще бъде на тежка загуба. Няма какво да преработваме, ще трябва да внасяме, но засега не е ясно дали ще има такава възможност.

В Гърция няма да има кайсии, от Турция кайсията ще бъде скъпа. Не знаем каква реколта от сливи ще има в близките до нас производители - Молдова, Сърбия, Босна и Херцеговина, Македония“, разказва още Николай Христов, който се чувства безсилен пред изпитанията, които природата ни изпраща. 
 

Подкрепете независимата журналистика