В четвъртък, 31 август, министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов и екипът му ще представят приоритетите в програмата на Правителството в сектор „Земеделие, храни, рибарство и гори“ и отчет за първите 100 дни.

Силно международно участие в дебата за новата ОСП в София

При стъпването си в длъжност в началото на май тази година Порожанов заяви, че се надява в една малко по-средносрочна перспектива да може да се пребори с теми, които се отлагат с години. Той допълни, че с екипа му още тогава са имали гледна точка и относно други проблеми в системите, които непрекъснато са пропускани във времето. Например проблемите в напоителни системи и други второстепенни разпоредители.

Министър Порожанов допълни, че дебатът за националните приоритети за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) и българското председателство на Съвета на Европа ще бъдат сред най-важните задачи, които му предстоят.  

„Новата ОСП е жизнено важна за нашия земеделски сектор. Той е една от водещите икономически отрасли в държавата“, коментира той.

Министърът добави, че трябва да се работи и по по-краткосрочни теми, които са актуални в момента, за да може да бъдат решени бързо, практично и ефективно. 

След това Румен Порожанов отправи няколко конкретни послания към земеделските производители и зае позиция по въпроси, касаещи развитието и бъдещето на селското стопанство у нас.

През май той пое ангажимент да се направи анализ на възможността за нов прием по мерки 10 и 11 от ПРСР и заяви, че основните приоритети на министерството е по-голяма стабилност в доходите на българските фермери, а инвестирането в модерна селскостопанска техника е от изключително значение.

Сред приоритетите му се наредиха Наредбата за изкуствено създадените условия и искането на адекватно финансиране от Общата селскостопанска политика, което ще позволи да се развива у нас устойчиво земеделие.

Освен това министърът на земеделието, храните и горите заяви подкрепата си за иновациите в селското земеделие. На форума „Новите технологии в земеделието “Порожанов информира, че до есента ще бъде приета наредбата за мярка 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации“ от Програмата за развитие на селските райони (2014-2020), а през ноември ще започне приемът на проекти, като за програмния период до 2020 г. бюджетът по мярката е 20 млн. евро.

Министърът подчерта, че и по инвестиционните мерки  4.1 и 4.2 също приоритетна подкрепа получават проекти, при които иновацията е съществена част. По думите му предстоят промени в наредбата по мярка 4.2, с които определението за иновации няма да бъде толкова рестриктивно.

Малко след това отчете необходимостта да бъде намалена административната тежест върху земеделските производители.

През юни Румен Порожанов заяви интереса на България в продължаване на диалога по регламента за биопроизводството по време на заседанието на Съвета на Европейския съюз (ЕС) по земеделие и рибарствов Люксембурги обеща да бъдат увеличени заплатите в агенцията за борба с градушките. Няколко дни след това пое три ангажимента, подписвайки споразумение със синдикални организации от Изпълнителната агенция за борба с градушките (ИАБГ).

Месец по-късно министърът уточни, че трябва да се търси баланс в съфинансирането.

Икономическите условия вече не позволяват да няма съфинансиране на Първи стълб, както е било политическото отстояване през изминалите два програмни периода, каза Порожанов на среща със земеделския бранш, където бяха представи резултатите от онлайн въпросника на Европейската комисия (ЕК) за бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП).

Той посочи, че дебатът тепърва започва, но е важно да се изгради единна позиция, която да бъде представена пред ЕК.