Темата за присъединяването на Украйна към Европейския съюз по отношение на селското стопанство ще бъде обсъдена по време на полското председателство на Съвета на ЕС. Споразумението за свободна търговия, договорено с блока Меркосур, и по-нататъшната търговия със селскостопански стоки с Украйна поставят сериозни външни предизвикателства за европейското селско стопанство.
„Трябва да гарантираме, че европейското земеделие може да оцелее, защото потенциалът на украинското земеделие е изключително голям“, каза преди време министърът на земеделието на Полша Чеслав Шекерски, цитиран от полската земеделска преса.
Европа трябва да покаже, че позицията на земеделските производители във веригите за създаване на стойност е засилена, включително че доходите им са стабилни. Това се казва в Програмата за полското председателство, с чийто приоритети в селското стопанство ще бъдат запознати земеделските министри от общността по време на срещата им в понеделник – 27 януари.
Всички действия на ЕС следва да отчитат уязвимите селскостопански сектори и да гарантират, че производителите извън ЕС спазват европейските стандарти за качество, безопасност и устойчивост на храните, убедени са от Варшава. Затова полското председателство ще се стреми да оформи силна обща селскостопанска политика, която подкрепя фермерите и развитието на селските райони.
Политиката трябва да насърчава, а не да принуждава фермерите да предприемат действия за опазване на околната среда и да показва ползите от борбата и предотвратяването на последиците от изменението на климата, като наводнения и суши, предлагат още поляците.
Приоритет за полското председателство ще бъде укрепването на позицията на фермерите във веригата за доставки на храни. Необходими са решения за засилване на преговорната сила на земеделските стопани, така че по-мощните участници като търговските вериги и предприятията за преработка на храни да не им налагат неблагоприятни условия за сътрудничество.
Полското председателство ще проведе политически дебат относно визията за селското стопанство и храните, обявена от Комисията. Дискусията, наред с другото, ще допринесе значително за определяне на формата на ОСП след 2027 г.
„Полското председателство на Съвета на ЕС се пада в уникално време, както по отношение на ситуацията в ЕС, така и заради външните условия - сложната ситуация в Украйна, проблемите в Близкия изток, търговските отношения с Китай, новата администрация в САЩ“, коментира още бившият председател на Комисията по земеделие в Европарламента, който ръководи в последните години полското земеделско министерство.
Другите акценти в работата на земеделските министри в Брюксел ще бъдат свързани с нелоялните търговски практики и укрепване на фермерите във веригата на доставка. Освен това те ще обменят мнения относно зелената архитектура и необходимостта от по-нататъшното ѝ опростяване.
0 КОМЕНТАРА