Поливното земеделие е основна тема на българската администрация в сектора от години насам, но все още водата по напоителните канали достига едва 3% от обработваемите земи у нас. Как съседна Румъния успява да напоява 2,7 млн. ха и каква е формулата за успешна политика в тази област, пред журналисти разказаха Алина Крецу и Кристина Чонка от Форума на професионалните фермери и преработватели в Румъния (FAPPR) по време на форум, организиран от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ).
Напоителната система в Румъния е изградена предимно между 1969 и 1989 г., в контекста на държавно субсидирана енергия и различни екологични изисквания. Повечето съоръжения използват вода от реки, транспортирана чрез над 10 000 км канали, 24 000 км тръбопроводи и над 2 000 помпени станции, управлявани от Националната агенция за мелиорации (ANIF), разказаха румънските експерти.
Много от съоръженията обаче са амортизирани и неефективни, което води до високи загуби на вода и енергия.
Справят ли се румънските фермери със сушата?
През 2024 г. са напоявани 2.77 млн. хектара, най-вече с царевица (1.52 млн. ха), следвана от соя, пшеница, слънчоглед, зеленчуци и трайни насаждения.
Това е значително увеличение спрямо предишни години, благодарение на целенасочени инвестиции и политики, коментираха от Форума на професионалните фермери и преработватели в Румъния.
В отговор на енергийната криза, породена от войната в Украйна, Румъния стартира държавна програма за субсидиране на напояването, при която фермерите заплащат само 50% от разходите за енергия по вторичното напояване, а основната вода и първичното напомпване са безплатни.
С подкрепата на ЕС и чрез програми на Националната агенция за мелиорации ANIF и Министерството на земеделието, Румъния ще инвестира 2 милиарда евро в рехабилитация и изграждане на напоителни съоръжения до 2027 г.
Възстановяването на напоителната инфраструктура у нас е основен приоритет на земеделското министерство, коментира заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов по време на форума. През следващите 4 години се планират инвестиции от 1,4 млрд. лева в хидромелиорации, които да осигурят довеждането на вода до близо 3 млн. дка обработваеми земи у нас.

4 КОМЕНТАРА
19.04.2025
01.04.2025
31.03.2025
31.03.2025