Ако имате информация или се съмнявате за нередности, възникнали във връзка с изпълнението на проекти по Плана за възстановяване и устойчивост, може да подадете сигнал до Държавен фонд „Земеделие” (ДФЗ). Това може да стане и анонимно.
Четете още: ДФЗ пусна ръководство за отчитане на проектите по Плана за възстановяване
Тези сигнали могат да бъдат за измами, корупция, конфликт на интереси или двойно финансиране по време на кандидатстването и изпълнението на проектите. Отговорните институции предприемат съответни действия по по-нататъшното им процедиране.
Сигналите може да касаят технически, финансови или административни нередности, такива, свързани с подписани договори за предоставяне на безвъзмездна помощ извършени нарушения в процеса на договарянето, изпълнението на проектите и други.
Сигнали могат да бъдат подавани и устно, писмено и по електронна поща: [email protected]. Възможността за анонимно подаване на сигнали е чрез бутона за нередности на техния сайт. На сайта на МЗХ също може да откриете форма и бутон за подаване на сигнал.
В случай че разполагате с информация за нередност, моля да я подадете на електронна поща [email protected], като в сигнала е желателно да посочите следното:
1. име на подателя;
2. възможно най-подробно описание на забелязаната нередност;
3. номера на договора, наименованието на кандидата или бенефициента (по възможност);
4. телефон за връзка (по възможност), ако има нужда от изясняване на някаква част от подадената от вас информация. Дори да не го направите, това няма да повлияе върху извършването на проверката по случая, но възможността за обратна връзка ще позволи по-прецизно изясняване на обстоятелствата.
Такива се приемат в работно време на следните телефони: 02/8187100, 02/8187202 и в сградата на ДФЗ в София, бул. “Цар Борис III” № 136.
При условие че подаденият сигнал се отнася за нередности, за които се констатира, че са извън рамките на Плана за възстановяване и устойчивост, той се препраща не по-късно от 7 дни от постъпването му на компетентните органи, освен когато има данни, че въпросът вече е отнесен и до тях.
В документа относно политиката за борба с измами, корупция, конфликт на интереси и двойно финансиране, публикуван на страницата на ресорното министерство, са посочени няколко конкретни примера за злоупотреба със средства на ЕС и приложени мерки за борба с измамите, като такива във връзка с:
• подобряване на енергийната ефективност на микро предприятие;
• строителство и закупуване на оборудване на предприятие за производство на малиново вино;
• изграждане на къща за гости;
• закупуване на яхта като инвестиция по мярка 4.1. "Развите на рибарските области".
0 КОМЕНТАРА