Покривните култури често са по-силни култури от плевелите, особено култури като ръжта, която отделя алелопатични вещества. Ако искаме да постигнем добра борба с плевелите чрез покривните култури, тогава е най-добре да опитаме да изпреварим плевелите, тоест да засеем покривните култури навреме, и също така да сеем с хубава гъста норма. 

Самото повишаване на органичната материя води до много различни ползи. От една страна ще имаме повече хранителни вещества, което ще доведе до по-висок добив. Ще имаме по-добро улавяне на дъждовете, което също ще доведе до по-висок добив, а в някои случаи може и да спаси културата. Увеличавайки плодородието на почвата с течение на годините, ще доведе до увеличаване и на добивите, тоест може да увеличим средните добиви.

По отношение на разрохкването, изключително важно е да направим разликата, че покривните култури и техните корени разрохкват вертикално, не хоризонтално. Обработките разрохкват почвата, но го правят хоризонтално, което често пречи на дъжда да се попива добре. Вертикалното разрохкване обаче и каналите, които корените оставят, правят така, че дъждът лесно и бързо да се попие в почвата, и дори и да има пороен дъжд, той да успее да се попие от полето.

Покривните култури подобряват цялостното състояние и здраве на почвата, което води до по-здрави и издръжливи култури - и на болести, и на вредители, както и на по-сурови климатични условия (засушаване, горещини, студове и др). 

Покривните култури могат да уловят торовете, които са останали на полето, които основната кешова култура не е успяла да усвои. По този начин торовете ще бъде по-ефективни и ползата от това, че сме ги сложили ще бъде по-голяма. Този тор ще бъде усвоен от покривните култури за растеж и те ще направят повече биомаса.

Покривните култури увеличават драстично броя на червеите. Тях най-често ги намираме около корените на растенията, там има най-много храна и затова колкото по-дълго през годината имаме живи корени, толкова повече червеи ще имаме. Ако имаме много червеи, това означава, че имаме и много микроорганизми в почвата. Колкото повече микроорганизми имаме, толкова по-малко дефицити на хранителни елементи ще имаме и толкова по-малко болести. Има много микроорганизми, които защитават растенията различни почвени патогенни и болести

Микоризните гъби са изключително важни за културите. Те помагат на културите да се справят по-лесно със засушаванията. Те са тънки нишки, много по-тънки от корените и могат да влязат в най-малките почвени частици и да усвоят микро влага, която корените на растенията често не могат да достигнат. Микоризните гъби се разпростират и настрани. Така те могат да донесат влага и от други места. Те се свързват с корените на растенията и набавят влага за тях. Освен влага, микоризните гъби могат да транспортират и хранителни вещества за културите, което е изключително важно за правилния растеж. През последните 10-20 години забелязваме изключително повишаване на болестите, което е в следствие на обедняване на почвата и наличието на достъпни за растенията хранителни вещества.

Покривните култури могат да променят микроклимата в района. Те, както и всички други растения, когато времето е горещо, транспирират усилено, отделят влага през листата и по този начин се охлажда въздухът. Колкото повече растения имаме, толкова по-хладен и влажен ще бъде въздуха в дадения район. 

Правилно подбраните покривни култури могат да бъдат прекрасен фураж за животните. Могат да бъдат окосени и балирани или още по-добре, животните да бъдат пуснати да пасат директно на полето. По този начин те хем ще пасат прясна и свежа храна, в същото време ще наторяват полетата. 

Растителните остатъци от покривните култури образуват слой като килим, върху който машините вървят по-лесно и вероятността да се затъне се свежда до минимум. Когато се комбинират покривни култури с нулеви обработки, тогава след 1-2 години почвата се променя, спира да лепи и спирате да имате проблеми със затъването.

Това са основните, но не са всичките ползи от покривните култури. Те могат да подпомогнат както финансовото състояние на фермера, така и да подобрят почвите и микроклимата в района.

Очаквайте следващия материал по темата - само в Агри.БГ