Ползите от покривните култури са наистина много, но за да получим тези ползи трябва да сме засели правилните видове и те да достигнат до фаза цъфтеж, т.е. да са направили достатъчно листна маса (биомаса) над земята, както и големи корени.
Покривните култури са може би най-бързият начин да подобрим почвата.
Разбира се, заради сушите, не всеки път те поникват и има случаи, в които може би е по-добре да изчакваме, да не сеем, докато не сме сигурни, че ще завали. Ползите от покривните култури са толкова много, че дори да сме в много сух район, е изключително разумно да търсим начини да ги отглеждаме, да добавяме разнообразни култури на полетата.
Понякога е трудно да се каже точно какви ще бъдат ползите от покривните култури, защото много зависи колко големи ще станат и кои видове ще изберем, както и в каква гъстота ще бъдат, но нека видим кои са основните ползи, които можем да получим от тях.
В някоя от следващите статии ще поговорим за това как да направим микс, кои видове да изберем и кога е най-подходящото време за сеитба.
Основните ползи от покривните култури са:
- Покриват и защитават почвата от атмосферните условия (слънце, вятър и др);
- Намаляват/спират ерозията;
- Образуване и създаване на хранителни вещества (азот, фосфор, калий и много други);
- Потискат плевелите;
- Повишават Органичното вещество в почвата;
- Разрохкват почвата – справят се с компактацията;
- Подобряват цялостното плодородие и здраве на почвата, което води до по-силни и здрави култури;
- Улавят остатъчни торове и хранителни вещества;
- Покривните култури хранят биологията в почвата (микроорганизмите, червеите и т.н.);
- Възстановяват микоризните гъби, които помагат изключително много на културите да са по-сухоустойчиви и да имат по-малко дефицити;
- Подобряват микроклимата на полетата;
- Покривните култури могат да бъдат използвани прекрасно за паша за животните;
- Покривните култури спират проблемите със затъването;
Когато почвата е покрита и защитена от слънцето тя по-трудно замръзва и по-трудно прегрява. Покривните култури защитават почвата не само по време на своя растеж, но и техният растителен остатък изолира и поддържа по-умерена температура на самата почва. Можем да си представим, че все едно сме я завили с одеало.
Ако почвата е „завита“, това ще помогне на есенниците да преодоляват по-лесно зимните студове. Още по-важно е през летните месеци почвата ни да бъде покрита и защитена, защото в горещ летен ден, температурата на оголената почва може да достигне 50-60 градуса, което не само ще изпари и малкото останала влага в горния почвен слой, но и ще стресира много културите, тъй като основните корени се намират в горните сантиметри.
Колкото по-високи са покривните култури, толкова по-добре спират вятъра. Много важно е да спрем вятъра, защото той изсушава почвата много бързо.
Наистина е много важно да намалим и да спрем ерозията.
Най-плодородният слой е най-горният и колкото повече той ерозира (отмива се от вятъра и водата) толкова повече губим точно този плодороден слой.
Всички знаем, че бобовите култури увеличават азота в почвата. Освен това обаче другите култури добавят и отключват други вещества в почвата. Затова е важно да сеем миксове, разнообразни култури от различни семейства, с различна коренова система.
Има култури, които имат дълбоки корени и извличат различни минерали от дълбоките слоеве и след това, когато техният растителен остатък се разгражда, те остават в повърхностния слой.
Елдата е известна с това, че отделя вещества, които отключват фосфора. Слънчогледът повишава нивото на цинк. Репите помагат в борбата с нематодите и изчистват остатъчните химични вещества от препаратите. Всяка култура прави нещо различно и затова колкото повече видове имаме, толкова повече отблокирани елементи ще имаме, тоест следващите култури ще имат по-малко дефицити, което ще увеличи техния т.нар. имунитет и ще могат много по-лесно да се справят с болестите и вредителите. Това се наблюдава вече и на много от българските полета.
Очаквайте следващия материал по темата - само в Агри.БГ
0 КОМЕНТАРА