Теленият червей и борбата с него е сериозен проблем, с който се сблъскват земеделците, прилагащи консервационно земеделие в стопанствата си. "Как да се борим с неприятеля?", беше един от основните въпроси, които поставиха българските фермери при посещението на Дейл Стриклър, американски фермер, агроном и специалист по покривни култури. Очакванията са, че с минимизиране на обработките теленият червей ще се намножи много. В дискусия със земеделците Стриклър призна, че “като цяло все още няма конкретно работещо решение в борбата с теления червей, освен инсектицид”.

По време на срещата д-р Звездомир Желев от Аграрен университет - Пловдив посочи, че една от възможностите, обсъдена и със специалисти ентомолози от АУ е по-ранна сеитба на пролетниците. Телените червеи са по-тромави през пролетта и миграцията им все още не е толкова силна.

"Друга възможна опция е засяване на покривни култури, които отблъскват теления червей - Кръстоцветните (напр. ряпа) и елда. Важен момент при борбата с вредителя е кога да се терминират тези покривни култури, за да имат максимален ефект. Дискутирана беше опцията - колкото по-дълго време се запазят по-свежи корените на ПК до най-чувствителната фаза по отношение на телените червеи -  поникването на царевицата - толкова по-добре", посочи д-р Желев.

Това означава 1-2 дни след сеитбата на пролетната култура или по време на сеитбата ѝ, покривната култура да се унищожи с глифозат или други хербициди. Тази практика обаче трябва да се синхронизира с Министерството на земеделието, коментираха присъстващите фермери.

Макар и по-трудно, теленият червей подлежи на контрол с микробиални инсектициди, посочи д-р Звездомир Желев. Той допълни също, че като представител на сем. Кръстоцветни, рапицата е подходяща основна култура, която отблъсква теления червей.

Покривни култури в борбата с нематодите

Когато се хранят микроорганизмите в почвата, се хранят и нематодите. Как може да се реши този проблем?, попитаха фермери.

“Покривните култури могат да бъдат решение в борбата с нематодите. Определени култури противодействат срещу определени видове нематоди. Кротоларията, например име противодействащ ефект към определени коренови нематоди. В САЩ имаме около 13 вида коренови нематоди, които атакуват основните земеделски култури и кротоларията е ефективна спрямо повечето от тях. Суданката и синапът също са ефективни в борбата с нематодите. Продължава да се проучва ефектът  на различни видове покривни култури върху различни видове нематоди. Някои от тях има положителен ефект върху нематодите, други ги отблъскват", посочи Дейл Стриклър. 

Агрономът от САЩ подчерта също, че не всички нематоди в почвата са “лоши”:

“Тъй като имаме проблеми с нематодите, поставяме всички тях под общ знаменател - лоши. Има стотици видове нематоди. Но 98 - 99% от видовете почвени нематоди са добри и не атакуват нашите култури”.