Земеделските стопани,  които прилагат растителна защита и торове, в бъдеще ще трябва да въвеждат и описват всички третирания в дигитални дневници в нова електронна система към Агенцията по храните (БАБХ).

МЗХ и ДФЗ търсят решения за земеделци, останали без субсидии по екосхеми за Кампания 2023

Това стана ясно след обсъждане с бранша на изменения на Наредба № 12 от 23 август 2023 г. за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита. Спрямо европейски регламент се предвижда държавите членки да направят задължително попълването в електронна форма на ред документи от фермерите,в това число и дневниците за растителна защита. Датата за влизане в сила на изискванията по еврорегламента е 1 януари 2026 г.

„Притесни ни, че беше предложено изменението да стане с подзаконов нормативен акт у нас, чрез изменения в Наредба № 12, още от 1 юли 2025 г. Освен че е 6 месеца преди изискването за прилагане по регламент, дата е и в период на активни земеделски мероприятия, коментира пред Агри.БГ Нниколета Лингорова, член на УС на Националния съюз на градинарите в България и поясни:

„Това според нас е своеобразно тичане пред влака, особено като разбрахме, че има искане от Полша за дерогация – удължаване на срока с поне две години. Не знаем защо България не подкрепи усилията на Полша в тази посока, тъй като твърде много станаха изисквания към фермерите – информация за стоки с висок фискален риск, повече информация и документи в системата на ДФ”Земеделие”, допълнителни изисквания и прочее.”

Представителите на земеделските производители тъкмо „пребориха” текстовете в Наредба № 12 за изискванията за пестицидни анализи и се появи ново предизвикателство през същия нормативен акт – електронни дневници

„Браншът сме обединени в искането да спре процесът на нови и нови административни задължения, тежести, документи, планове, акаунти, представяни ни с намерението „да ви облекчим”. Масово земеделците не могат да се оправят с всичките тези електронни системи, срокове, изисквания… Такава тежест за фермерите няма нито в Гърция, нито в Италия, Испания.., информирано го твърдя”, изказа позиция и председателят на Асоциация на овощарите в България Живка Гроздева.

Лингорова също сподели, че доколкото й е известно, към този момент и в Италия например не се прилага дигитално попълване на дневниците. „Колегите от Гърция също имат възражения срещу масовата дигитализация. Има една вълна, от която ние обаче като политическо представителство страним и се въздържаме от мнение”, коментира още тя.

По думите й Министерството на земеделието и храните (МЗХ) е откликнало на настояванията от сектора тези изисквания да не се въвеждат преждевременно:

"Срещнахме разбиране от страна на агроминистерството в лицето на зам.-министър Стратев и членовете на работната група, които подкрепиха нашето искане задължението за водене на електронни дневници да се обвърже с началния срок на прилагане по регламент -  т.е. от 01 януари 2026 г. или от по-късна дата, ако усилията за отлагане във времето се увенчаят с успех."

В обсъдените с бранша останали текстове за изменения на Наредба 12 има удовлетворяващи фермерите неща. „Част от измененията засягат намаляване на отстоянията при площадките, където се приготвят препаратите за растителна защита. Предвижда се изключение за административните сгради, които се намират на територията на селскостопански дворове –  отстоянията ще бъдат по-благоприятни за земеделските стопани. Същото важи и за площадките за сортиране и обеззаразяване на семена”, информира още Николета Лингорова.