Министерството на земеделието подготвя проект на решение на Министерски съвет за договаряне на над наличния бюджет по последния целеви прием по подмярката за преработка - 4.2. Целта е да бъдат финансирани всички одобрени проектни предложения с 40 точки по критериите за подбор.
Това съобщи министърът на земеделието Георги Тахов пред земеделски производители на форум в Казанлък. От думите му стана ясно, че финансирането ще бъде осигурено чрез спестявания по Програмата, което ще позволи оптимално усвояване на ресурса.
Вече тече обществено обсъждане за удължаване до 1 септември на срока за изпълнение на договорите по подмярка 4.2.
От 2015 до 2024 г. по едни от най-атрактивните възможности за подпомагане - подмерките 4.1 и 4.2 от ПРСР са подадени над 10 000 проектни предложения. По този начин над 2 млрд. лв. са насочени към 4 000 земеделски стопанства и преработвателния сектор.
Аграрното министерство предлага късите вериги на доставки и директното предлагане на произведената селскостопанска продукция да бъдат насърчени с подпомагане от Стратегическия план. Предвижда се интервенцията „Сътрудничество за къси вериги на доставка“ да бъде включена в програмата за 2025 г. през второто полугодие. За финансирането от 300 000 евро ще имат възможност да кандидатстват сдружени стопани.
Земеделския министър обяви още, че законопроектът за доставките на земеделски продукти и храни е в напреднала фаза.
Дефинирани са порочните практики в цялата агрохранителна верига и предстои проектът да бъде презентиран пред всички заинтересовани целеви групи. В момента по Втори стълб на Общата селскостопанска политика са отворени десет приема по Стратегическия план, като до края на годината да стартират още 11, уточняват от пресцентъра на аграрното министерство.
„Успешно приключиха обявените през 2024 г. приеми за млади и нови фермери и малки земеделски стопанства. По тях бяха подадени над 3200 заявления, като над 2500 са изготвени безплатно от Националната служба за съвети в земеделието“, казва още Георги Тахов.
Годината ще завърши с много допълнителни възможности за инвестиции, както за земеделските стопани, така и за преработвателните предприятия, за които са предвидени средства в размер на 450 млн. евро в рамките на четири приема, става ясно от думите му.
„Tази година постигнахме и друга голяма цел - кампанията по директните плащания през 2025 г. да стартира през март, да приключи без удължаване до 9-ти юни, и това да позволи своевременно извършване на проверките и старт на разплащанията“, обяви още министър Тахов.
Над 1000 производители на царевица са подали вече заявления за подпомагане по стартиралия във вторник (4 март) прием по кризисния резерв на ЕС за сушата през 2024 г., в рамките на определения за България бюджет от 10 900 000 евро чрез Европейския фонд за гарантиране на земеделието.
По време на срещата, в която участва министър Тахов, европейският комисар Кристоф Хансен информира за представената от Европейската комисия визия за развитието на агрохранителния сектор и приоритетите ѝ.
Новият подход на Комисията по отношение на зелените изисквания към агросектора бяха разяснени от Снежана Благоева, представител на МЗХ в Постоянното представителство на България в Брюксел. Тя подчерта, че към момента ЕК не дава индикации за отстъпление от целите за околна среда и климат, но те трябва да се реализират по разумен начин, като бъде запазено земеделското производство и бъде гарантирана продоволствената сигурност.
Марио Милушев, директор в ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ в ЕК, коментира безпрецедентните предизвикателства пред земеделските стопанства, растящото геополитическо напрежение, структурните предизвикателства и зачестилите екстремни климатични събития, което налага нов подход към агросектора. Той уточни, че секторът на селското стопанство и храните, генерира в ЕС над 200 млрд. евро добавена стойност.
1 КОМЕНТАРА
10.03.2025